KEK
Fillimi / Institucionet / Kryetari Latifi ka kujtuar 21 vjetorin e rënies së 16 Dëshmorëve te Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj”

Kryetari Latifi ka kujtuar 21 vjetorin e rënies së 16 Dëshmorëve te Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj”

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi përmes një shkrimi të tij në facebook ka kujtuar 21 vjetorin e rënies së 16 Dëshmorëve te Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj”, ai ndër të tjera ka thënë; U bënë 21 vjet, ku në një mision të vështirë të luftës çlirimtare, gjatë një rrugëtimi për Shqipëri e duke bartur mbi supe edhe luftëtarë të plagosur, atje në Bogiqe, në trekëndëshin që ndan trojet shqiptare (Kosovë, Mal i Zi, Shqipëri), u përjetësuan 16 trima. Ishin luftëtarë të dëshmuar për veprat e tyre në beteja me armiqtë, djem të zgjedhur të Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj“ nga Zona Operative e Dukagjinit, që i dhanë gjak lirisë së atdheut. Në mesin e të rënëve ishte edhe veprimtari i madh i çështjes sonë kombëtare dhe luftëtari i lirisë, ISLAM Rexhep KRASNIQI nga Gjakova, i lindur e i rritur në Ratkoc të Rahovecit. Lavdi për jetë e mot, heronjve të luftës çlirimtare që u flijuan për lirinë e atdheut! Nderime dhe respekt ndaj luftëtarëve që i mbijetuan kësaj beteje! Thuhet në një postim të tij të kryetarit Latifi.

Kontrolloni gjithashtu

U përkujtuan dëshmorët Gursel e Bajram Sylejmani

Vëllezërit Gursel e Bajram Sylejmani nga Sadovina e Vitisë, janë përkujtuar me rastin e rënies ...