KEK
Fillimi / Lajmet / Kurti në Tiranë thotë se Republika e Shqipërisë nuk është për shkëmbim territorial në mes të Kosovës dhe Serbisë
Nuk duhet ta lejojmë Jugosllavinë e Katërt shprehet kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti

Kurti në Tiranë thotë se Republika e Shqipërisë nuk është për shkëmbim territorial në mes të Kosovës dhe Serbisë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pas takimit të djeshëm me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama është shprehur optimist për një bashkëpunim më të madh dhe të thellë mes dy shteteve. Teksa ka theksuar se Shqipëria është kundër shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Kurti i cili po qëndron në Samitin e Paqes i Evropës Juglindore, i cili po mbahen në Tiranë, para gazetarëve foli edhe për shumë çështje të tjera, derisa tha se janë duke punuar për harmonizim të programeve me LDK-në për qeverisjen e ardhshme. Për raportet me Ramën, ai tha se nuk i kanë pasur të ç’rregulluara. Mundësinë e mini-shengenitballkanik, Kurti nuk e mohoi por theksoi se duhet parë me kujdes se çfarë përmban ai. Për koalicionin e ardhshëm me LDK-në, Kurti tha se janë në fazën e harmonizimit të programeve. Përkundër se me herët është thënë se kryeministri Rama përkrahë shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, Kurti potencoi se Republika e Shqipërisë është kundër kësaj teze. “Republika e Shqipërisë nuk është për shkëmbim territorial”, tha Kurti. Ai po ashtu përsëriti se dialogu me Serbinë mund të fillojë para pranverës sa vitit të ardhshëm, por s’mundet të përfundojë para zgjedhjeve në Serbi.

Kontrolloni gjithashtu

Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit nënshkruan marrëveshje me Fondacionin e Milleniumit të Kosovës për kualitet të ajrit

MEA nënshkruan marrëveshje me Fondacionin e Milleniumit të Kosovës për kualitet të ajrit

Në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit sot u nënshkrua një Marrëveshje Mirëkuptimi mes ministrisë dhe ...