MIT
kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Macron: Samiti i majit në Zagreb të jetë i suksesshëm për hapjen e negociatave me vendet kandidate
Macron dëshiron që samiti i majit në Zagreb të jetë i suksesshëm për hapjen e negociatave me vendet kandidate

Macron: Samiti i majit në Zagreb të jetë i suksesshëm për hapjen e negociatave me vendet kandidate

Kryetari francez, Emmanuel Macron ka deklaruar se para takimit të tij me kryeministrin kroat, Andrej Plenkoviq në Paris, se dëshiron që samiti i majit në Zagreb të jetë i suksesshëm dhe se ndryshimet në metodologjinë e procesit të negociatave ishin parakusht për hapjen e negociatave me vendet kandidate. Të dy liderët do të diskutojnë mbi kuadrin e negociatave për marrëdhëniet e ardhshme midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe, negociatat për kornizën e re financiare shumëvjeçare, përgatitjet për konferencën për të ardhmen e Evropës dhe Samitin BE-Evropë Juglindore që do të mbahet në Kroaci. Në këtë kontekst të dy zyrtarët do të diskutojnë për zgjerimin e mëtejshëm të Unionit. Me marrjen e presidencës së radhës të Këshillit të BE-së më 1 janar, Kroacia dëshiron ta zhbllokojë ketë proces sepse konsideron se nuk ka asnjë alternativë për perspektivat evropiane të vendeve të Evropës Juglindore.

Kontrolloni gjithashtu

Rasim Lajiq: Aplikimi i reciprocitet, të paralajmëruar nga Kosova, është më i keq sesa taksa prej 100 për qind

Ministri serb, Rasim Lajiq, duke folur për qarkullimin e mallrave, pas heqjes së taksës më ...