MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Maja Kocijanciq: Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm nuk i komenton shkrimet e medieve
Kocijançiq

Maja Kocijanciq: Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm nuk i komenton shkrimet e medieve

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së u raporton vendeve  anëtare të BE për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë mbi takimet e Këshillit të Ministrave. Po ashtu, ekipi i saj jep informacionin mbi procesin e dialogut për përfaqësuesit e BE-së dhe brenda grupeve punuese të Këshillit të BE-së ka thënë zëdhënësja Federica Mogherini, Maja Kocijanciq, me rastin e raportimit të medieve se shtetet anëtare të BE-së kërkojnë të përfshihen drejtpërdrejt në dialogun Beograd-Prishtinë, për shkak se janë të pakënaqura me mungesën e informacionit, në mënyrë të veçantë në zhvillimin e një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës. Kocijanciq tha se Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm, i kryesuar nga Mogherini, nuk komenton shkrimet e medieve. Ajo nënvizoi se “shërbimi i vullnetit të mirë në dialogun Beograd-Prishtinë ofrohet nga përfaqësuesi i lartë i Mogherinit.

Kontrolloni gjithashtu

Ambasadorët e Quintit: Ne nuk mbështesin asnjë subjekt të veçantë politik në negociatat e tyre

Shtetet e Quintit kanë bërë të ditur se nuk mbështesin asnjë subjekt apo kandidat në negociatat politike

Shtetet e Quintit, në një deklaratë të përbashkët, kanë bërë të ditur se nuk mbështesin ...