Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Matthew Palmer dhe ambasada amerikane, në Tiranë, i drejtohen Ilir Metës për ngërçin kushtetues në Shqipëri
Matthew Palmer dhe ambasada amerikane, në Tiranë, i drejtohen Ilir Metës për ngërçin kushtetues në Shqipëri

Matthew Palmer dhe ambasada amerikane, në Tiranë, i drejtohen Ilir Metës për ngërçin kushtetues në Shqipëri

I dërguari i posaçëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Ilir Meta të cilin e ka kritikuar për qëndrimet e tij antikushtetuese.  Lajmi është konfirmuar për  Agjencinë Telegrafike Shqiptare nga burime të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Në një deklaratë zyrtare, Ambasada amerikane reagoi lidhur me ngërçin e krijuar në Gjykatën Kushtetuese. Ambasada theksoi se “në mungesë të një institucioni të përshtatshëm ligjor, i cili mund të vendoste mbi interpretimet e kundërta, Shtetet e Bashkuara mbështesin çuarjen e çështjes në Komisionin e Venecias, si një palë e tretë kompetente dhe e paanshme, për opinionin e tij ligjor. Gjithashtu, nxisim palët kundërshtuese që të respektojnë opinionin ligjor të Komisionit të Venecias”. Sipas Ambasadës Amerikane, institucionet gjyqësore shqiptare, Kushtetuta dhe ligjet për zbatimin e reformës në drejtësi, duhet të udhëheqin procesin e zgjidhjes së këtyre interpretimeve të debatuara. Derisa Shqipëria ndërmerr këto reforma thelbësore, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë në krah të saj si një vend mik, partner dhe aleat”, deklaroi sot Ambasada Amerikane. (ATSH)

Kontrolloni gjithashtu

Takimi i radhës në Bruksel në mes të kryeministrit Hoti dhe kryetarit serb Vuçiq do të mbahet më 7 shtator

Takimi i radhës në Bruksel në mes të kryeministrit Hoti dhe kryetarit serb Vuçiq do të mbahet më 7 shtator

Më 7 shtator do të mbahet takimi i radhës në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, ...