KEK
Fillimi / Lajmet / MPJ reagon pas propagandimit nga Serbia lidhur me Marrëveshjen e Brukselit për Lirinë e Lëvizjes
MPJ reagon pas propagandimit të përhapur nga Serbia për Marrëveshjen e Brukselit për Lirinë e Lëvizjes

MPJ reagon pas propagandimit nga Serbia lidhur me Marrëveshjen e Brukselit për Lirinë e Lëvizjes

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës përmes një njoftimi për media ka reaguar lidhur me, siç thonë ata, propagandën e përhapur nga Beogradi për Marrëveshjen e Brukselit për Lirinë e Lëvizjes. Përmes një kumtese, kjo ministri rithekson përkushtimin e institucioneve të Kosovës për zbatimin e marrëveshjes së Brukselit dhe garantimin e lirisë së lëvizjes në përputhje me marrëveshjen e Brukselit për qytetarët e Serbisë. Ata thonë se sipas nenit 3 të Marrëveshjes së Brukselit për Lirinë e Lëvizjes ‘Secila palë mund të aplikojë një sistem përmes të cilit kartat e identitetit do të shoqërohen me dokumente të shkruara ‘hyrje/dalje’ për personat nga pala tjetër që dëshirojnë të kalojnë në një vend të tretë ”. Ata thonë se Kosova hedh poshtë të gjitha përpjekjet e lajmeve të rreme të Beogradit për të treguar një realitet tjetër të marrëveshjes së lirisë së lëvizjes.

Kontrolloni gjithashtu

Janë shëruar 101 pacientë nga virusi korona gjatë 24 orëve të fundit derisa janë konfirmuar edhe 46 raste të reja

Po bëhen përgatitje të shumta për t’u përballur me koronavirus në rast se ka shtim të madh të rasteve

Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi, ka njoftuar se ...