Në 20 vjetorin e vdekjes së Gonxhe Bojaxhiut tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë

Në 20 vjetorin e vdekjes së Gonxhe Bojaxhiut tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë

Në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të shqiptares, Gonxhe Bojaxhiu tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë. Shugurimi është bërë në prani të Kardinalit, Ernest Simoni, i dërguar i posaçëm i Papa Françeskut. Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë, e njohur edhe si Tereza e Bekuar e Kalkutës, është shpallur Shenjtore nga Papa i Vatikanit. Në ceremoninë e mbajtur sot  kanë marrë pjesë personalitete udhëheqës të Ipeshkvisë së Kosovës, figura politike dhe ato të jetës publike. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar veprën e Nënë Terezës dhe shenjtërimin e saj nga Papa Françesku.  Nëna Terezë është shqiptarja e vetme që ka marrë Çmimin Nobel për Paqe.

Kontrolloni gjithashtu

Avdullah Hoti: Dialogu të zhvillohet në Bruksel dhe Uashington dhe jo nëpër skuta e hotele të plazheve siç po dialogon Kurti

Avdullah Hoti akuzon kryeministrin Kurti për propagandë komuniste dhe mashtruese për qytetarët

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka akuzuar kryeministrin Albin Kurti për përdorim të propagandës të …