kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet / Në Bruksel mbahet konferenca “Bashkë për Shqipërinë” që synon mbledhjen e donacioneve
"The New York Times": Vendet e Ballkanit nuk janë të përgaditura për t'i përballuar pasojat e një tërmeti të madh

Në Bruksel mbahet konferenca “Bashkë për Shqipërinë” që synon mbledhjen e donacioneve

Të hënën në Bruksel pritet të mbahet konferenca ndërkombëtare “Bashkë për Shqipërinë” që synon mbledhjen e donacioneve për rindërtimin e saj nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Konferenca “Bashkë për Shqipërinë” është planifikuar të hapet nga presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, pasuar nga deklaratat e kryeministrit Edi Rama dhe presidentit të Këshillit Europian Charles Mitchel. Vendet pjesëmarrësve në këtë konferencë dhe organizatat ndërkombëtare do të kenë në dispozicion 120 minuta për të paraqitur donacionet e tyre. Dëmet që ka shkaktuar tërmeti në Shqipëri llogariten rreth një miliard euro. Kryeministri, Edi Rama ka deklaruar kohë më parë pas llogaritjes së dëmeve se vlera e dëmeve nga tërmeti është tejet e lartë për buxhetin e Shqipërisë.

Kontrolloni gjithashtu

Limaj i lumtur me nisjen e jetësimit të marrëveshjes për heqjen graduale të tarifave roaming mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Fatmir Limaj: Qeverisja përmes vendimeve arbitrare është metodë dhe logjikë e qeverive autoritare

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka reaguar në lidhje me vendimet që është duke ...