Në Zagreb u shënua 100 vjetori i themelimit të Bashkësisë Islame të Kroacisë

Në Zagreb u shënua 100 vjetori i themelimit të Bashkësisë Islame të Kroacisë

Në kremtimin e 100 vjetorit të themelimit të Bashkësisë Islame të Kroacisë, i ftuar ishte edhe kryetari i Turqisë,  Rexhep Taip Erdogan. Me këtë rast, kryetarja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, duke mbajtur fjalimin e saj të rastit, në shenjë tolerance dhe harmonie  fetare në vendin e saj, në një moment iu drejtua të pranishmëve duke i përshëndetur në mënyrën islame, me “Esselamu Alejkum”. Kjo shprehje ka nxitur reagimin e disa portaleve në gjuhën shqipe dhe përgjithësisht shtypit në Serbi.

Kontrolloni gjithashtu

Blerta Deliu-Kodra

Blerta Deliu, kritikon ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për pjesëmarrje në fushatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu, ka kritikuar ministren e  Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për pjesëmarrjen e …