KEK
Fillimi / Lajmet / Nesër mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në misionin e parë paqësorë jashtë vendit
Nesër mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në misionin e parë paqësorë jashtë vendit

Nesër mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në misionin e parë paqësorë jashtë vendit

Të martën mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësorë jashtë vendit Ceremonia mbahet më 9 mars 2021, duke filluar në ora 10:45, në sallën e sporteve në kazermën “„Adem Jashari“, në Prishtinë. Fjalë rasti do të mbajë ushtruesja e detyrës së presidentes të vendit, Vjosa Osmani, kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ministri i Mbrojtjes në detyrë Anton Çuni dhe komandanti i FSK-së, Rrahman Rama. Ndryshe, Kuvajti është shteti në të cilin Forca e Sigurisë së Kosovës do të shërbejë me mision paqeruajtës, përkrah ushtrisë amerikane. Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama javë më parë ka bërë kishte bërë të ditur se marrëveshja është nënshkruar me shtetin e Kuvajtit dhe kontingjenti i Forcës do të nisë misionin në muajin mars të këtij viti, i cili pritet të zgjasë gjashtë muaj. Iraku e Kuvajti ishin vendet në të cilat pritej të zbarkonte ushtria e re e Kosovës në mision e saj të parë paqeruajtës, por tashmë është konfirmuar se do të jetë ky i dyti ku një numër simbolik i pjesëtarëve të FSK-së do të shërbejnë. Njësitë e FSK-së do të jenë pjesë e misionit të Gardës Kombëtare të Iowa-s.

Kontrolloni gjithashtu

Yuri Kim: Amerika nuk e mbështet asnjë kandidat apo subjekt politik në Shqipëri por të drejtën e qytetarëve

Yuri Kim: Amerika nuk e mbështet asnjë kandidat apo subjekt politik në Shqipëri por të drejtën e qytetarëve

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim rithekson se Amerika nuk e mbështet asnjë kandidat apo ...