valamobile
MIT
kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Njoftime / Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës
Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës

Nesër shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit të Pejës

Nesër  shënohet 20-vjetori i masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit. Në orën 10:0, të martën, do të mbahen homazhe në fshatin Qyshk, ndërkaq manifestimi qendror do të mbahet në orën 16:00 në sallën e kuqe në Prishtinë. Naim Lushi, i cili ka të humbur anëtarë të familjes së tij në këtë masakër, ka shkruar se 14 maji për të dhe shumë familje që kanë humbur të afërmit e tyre, është datë e veçantë, e pakrahasueshëm dhe e dhimbshme. “Pikëllimi dhe dhimbja janë bërë krenari, e krenaria udhërrëfyese e ndërgjegjes. E shënojmë edhe këtë përvjetorë të 20-të, jubilarë, të Masakrës së Qyshkut, Pavlanit, Zahaqit dhe Llabijanit në mes plagëve të pa shëruara shqiptare, plotësisht, që shtatit te kombit vazhdojnë t’i kullojnë gjak, për 107 bashkëfshatarët e bashkëfamiljarët tanë të vrarë e të masakruar. Por këtë vit, me një dinjitet më të lartësuar, me përgjigje konkrete politike e vepruese kundrejt gjakësorëve kriminel serb, të cilëve edhe njëherë po u tregojmë se shqiptarët janë të pa nënshtrueshëm në të drejtën e tyre”, ka shkruar Naim Lushi, ish-burgosur dhe ish-ushtar i UÇK-së.

Kontrolloni gjithashtu

Sot në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri

Sot në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin rënies së heroit të kombit, Abdullah Tahiri

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit Abdullah Tahiri sot me 19 maj ...