OBSH: Varianti delta i koronavirusit ia ka kaluar të gjitha varianteve të tjera të virusit korona

OBSH situatën pandemike e vlerëson si kritike, kërkon nga qeveritë të jenë vigjilente dhe të investojnë në shëndetësi

Organizata Botërore e Shëndetësisë flet për moment kritik prej koronavirusit. Kjo deklaratë vjen teksa OBSH-ja, miratoi ditën e premte përdorimin e një testi të shpejtë i cili diagnostikon në kohë rekord të infektuarit me Covid-19, pasi bazohet tek antigjenet. Kreu i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi se janë teste të thjeshta të cilat japin rezultate të besueshme brenda 15-30 minutash, në raport me testet aktuale që kërkojnë orë dhe ditë. Ndërsa për vendet ku situata është nën kontroll, nënvizoi rëndësinë që qeveritë të jenë vigjilente dhe të investojnë në sistemin shëndetësor. Ai bën thirrje që të shtohet gjurmimi i kontakteve.

Kontrolloni gjithashtu

Christopher Hill: Shkëmbimi i territoreve në mes të Kosovës e Serbisë nuk është në agjendën e Uashingtonit

Christopher Hill: Shkëmbimi i territoreve në mes të Kosovës e Serbisë nuk është në agjendën e Uashingtonit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, gjatë qëndrimit në Bujanoc …