KEK
Fillimi / Lajmet / OVL-UÇK po e kundështon publikimin e shifrave të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve nga Specialja
OVL-UÇK po e kundështon publikimin e shifrave të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve nga Specialja

OVL-UÇK po e kundështon publikimin e shifrave të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve nga Specialja

Publikimi i shifrave të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë po kundërshtohet nga Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por ky veprim i Ministrisë së Drejtësisë po konsiderohet si veprim i duhur, pasi vlerësojnë se çdo cent i buxhetit të Kosovës duhet të jetë transparent për publikun. Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku udhëzimin administrativ që mundëson bërjen publike të mjeteve të ndara për secilin avokat që mbron të akuzuarit në Gjykatën Speciale po e konsideron si veprim jo të mirë dhe i cili mund ta dëmtojë mbrojtjen. Klinaku thotë se publikimi i shpenzimeve për secilin avokat mbrojtës mund të bëheshin kur të përfundonte i gjithë procesi gjyqësor.

Kontrolloni gjithashtu

Vlora Çitaku: Kushdo që thotë që UÇK nuk është në Hagë, por janë individët, gabon rëndë, sepse atje është UÇK-ja

Vlora Çitaku: Kushdo që thotë që UÇK nuk është në Hagë, por janë individët, gabon rëndë, sepse atje është UÇK-ja

Ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka thënë se është gabim i rëndë të ...