KEK
Fillimi / Lajmet / Përkujtohet 72-vjetori i gjenocidit grek në Çamëri
Përkujtohet 72-vjetori i gjenocidit grek në Çamëri

Përkujtohet 72-vjetori i gjenocidit grek në Çamëri

Është përkujtuar 72-vjetori i gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë. Me këtë rast, në varrezat e fshatit Xarrë të Sarandës, PDIU dhe Shoqata ‘Çamëria’ kanë vendosur kurora lulesh në përkujtim të grave, burrave e fëmijëve të vrarë nga shteti grek. Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi kërkoi ngritjen e një monumenti në kujtim të pafajshmëve që humbën jetën. “Nuk mund të ketë varreza greke në tokën tonë, nëse nuk nderohen viktimat e genocidit grek në vatrat e tyre amtare”, ka thënë Idrizi. Poashtu, kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Uniteti bëri me dije nisjen e regjistrimit të promnave dhe shqiptarëve të Çamërisë që kanë humbur jetën.

Kontrolloni gjithashtu

Bekim Haxhiu: Spitalet tona janë shëndrruar në vatra kryesore të përhapjes së virusit korona dhe para kolapsit

Bekim Haxhiu: Spitalet tona janë shëndrruar në vatra kryesore të përhapjes së virusit korona dhe para kolapsit

Anëtari i Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Bekim Haxhiu thotë se spitalet janë në ...