Petrit Dibrani

Petrit Dibrani: Bashkim-Vëllazrimi, si duket po iu mungon disa shqiptarëve 

Bijelo Dugme një Band – grup muzikor i formuar në vitin 1974 në Sarajevë të Bosnjë Hercegovinës.
„Është  shumë keq, kur dikush nuk mundet me u përmbajtur dhe mos të e shpreh simpatinë për grupin, muzikor në fjalë“
Eu Jugosllavi – Kumbari dhe Bashkim Vëllazrim eu…
Ç’farë të thuhet?!
Më shumë se një shekull, nën okupim dhe prapë shqiptarët e mjerë të gatshëm për Bashkim Vëllazrim.
Pse?
I‘u kruhen këmbët të flasin të shkruajnë dhe të këndojnë me adhurim në gjuhën Jugosllave!
Shoku Tito dhe stafetat e tij që i mbajti disa popuj bashkë në Jugosllavi.
Disa shqiptar i burgosi dhe i largoi edhe nga puna si të pandëgjueshėm, apo tepric teknologjike po ata u harruan se nuk ishin shumë.
Josip Broz Tito i mbajti të bashkuar, madje disa edhe thonë pasha qato vite me shokun Tito.
Ju mjeran shqiptar, simpatizant të Bjelo Dugmes apo edhe të Goran Bregoviç, unë personalishtë e di që Bashkimin e Shqipërisë Natyrale e keni mërzi po s‘po e di, pse kjo ngarendje për një faqezi!?
Ju „shqiptar“ po u them shqiptar se s‘po di a jeni se shumë armiq kemi pasur e mos ndoshta, jena përzi dhe jena bërë, sikur në Turqi.
S‘po shkruaj për ju shqiptar që vraponi pas Bjelo Dugmes se ju nuk ndryshoni, por po shkruaj për hir të së vërtetës se ne shqiptarët, sigurisht jo sikur ju të vetquajtur shqiptar, ne edhe u vramë edhe u dëbuam dhe kurrë, nuk harruam se s‘ka Bashkim Vllazrim me popuj të huaj dhe me trojet tona të ndarë.
Po ka të Bashkuar dhe vetëm të bashkuar në një Shqipëri Natyrale, ashtu si e ka krijuar i madhi Zot.
Hajt tash mjeran vraponi dhe të shohim, ndoshta me këtë „Ballkanin e hapur“, bashkim vllaznimin po e realizoni!
Thyeni qafe…

Kontrolloni gjithashtu

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

Deklarata e kreut të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski për mediat në vend që idea e …