MIT KS
Fillimi / Lajmet / Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po mbahet në paraburgim në Serbi, kërkohet ndihma e SHBA-ve dhe BE-së
Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po vazhdon të mbahet në paraburgim në Serbi, kërkohet ndihma e SHBA-ve dhe BE-së

Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po mbahet në paraburgim në Serbi, kërkohet ndihma e SHBA-ve dhe BE-së

Qytetari i Kosovës, Nezir Mehmetaj po vazhdon të mbahet në paraburgim në Serbi. Këtë e ka bërë të ditur vet Ministria e Punëve të Jashtme përmes një komunikate për media në të cilën i bëhet thirrje BE-së dhe SHBA-ve që ta bindin Beogradin për ndaljen e akuzave, arrestimeve dhe maltretimeve të pabazuara. Nga MPJ kanë thënë se Mehmetaj i cili u arrestua më 4 janar të këtij viti, po mbahet në paraburgim përkundër përpjekjeve të autoriteteve kosovare për lirimin e tij. Në ministri thonë se një sjellje e tillë e Serbisë është edhe në kundërshtim me marrëveshjen e Brukselit.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Thaçi: Nuk do të bashkëpunojë me Miroslav Lajcak, për shkak se ai nuk e njeh shtetin e Kosovës

Kryetari Thaçi: Nuk do të bashkëpunojë me Miroslav Lajcak, për shkak se ai nuk e njeh shtetin e Kosovës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se çështja e dialogut me Serbinë nuk duhet ...