Brickos

Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj: Deklaratat e Kurtit e Vuçiqit kanë qëllim për t’ia rritur çmimin “paktit për mos sulmim”

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, deklaratat e kryeministrit Albin Kurti dhe kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për luftë të mundshme në Ballkan, i ka quajtur retorikë artificiale. Këto  deklarata kanë vetëm një qëllim për t’ia rritur çmimin paktit për mos sulm që pritet të nënshkruhet nga liderët e të dy vendeve. Për mua është e dhimbshme një retorikë artificiale për t’ia arritur çmimin paktit për mos sulmim, për ta mbuluar turpin  e një marrëveshjeje, paktin për mos sulmim dhe dështimet e kësaj Qeverie. Jemi falënderues NATO-s për paqenë në Ballkan dhe nuk lejon destabilizim të Ballkanit”. “Jemi të interesuar që ta thellojmë bashkëpunimin me Shqipërinë. Kemi veçuar disa tema të rëndësishme. Kemi filluar me çështjen e shtetësisë për të gjithë shqiptarët. Iniciativë e imja ka qenë me vite një pakt i paqes, e kemi diskutuar çështjen e hekurudhës, kemi folur për bashkëpunimin me energji, është çudi që mos të bashkë investojmë në energji”. Dje iu kam drejtuat Kurti me një kërkesë dorëheqjen nga përgjegjësia e vet. Është menaxhim i keq çështja e reduktimeve, dhe dihet se faji është te kjo Qeveri, ka saktësuar, Ramush Haradinaj.

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …