Lumir Abdixhiku nuk pranoi ta takojë kryetarin e Shqipërisë, Bajram Begaj, duke kushtëzuar takimin në selinë e LDK-së (!)

Kryetari  i Shqipërisë, Bajram Begaj  sot i kishte ftuar krerët e partive parlamentare të Kosovës në selinë e Kuvendit,  në Prishtinë. Memli Krasniqi dhe Ramush Haradinaj shkuan e takuan kreun e shtetit shqiptar në selinë e Kuvendit. Abdixhiku refuzoi. Një burim diplomatik tha për  gazetën DITA se nga çdo këndvështrim protokollar, kreu i LDK-së  është gabim. “Presidenti shqiptar ishte korrekt duke ftuar në takime të veçanta në selinë e Kuvendit gjithë partitë parlamentare. Nuk mund t’i vihet kusht Presidentit të shkojë në seli partie. Natyrisht kryetari i një shteti nuk shëtit nëpër selitë e partive”, – tha burimi në Prishtinë. Ai solli në vëmendje edhe faktin që me presidentin malazez, tre muaj më parë, Lumir Abdixhiku është sjellë ndryshe. Ai e takoi Gjukanoviçin në hotel, nuk pati kurrfarë kushti që presidenti malazez duhet t’i shkonte në seli që ta takonte.

Kontrolloni gjithashtu

Fatmir Humolli

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Fatmir Humolli, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me grevën në arsim

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli është cituar të ketë deklaruar se Qeveria është …