KEK
Fillimi / Lajmet / Rexhep Selimi: Përkulja e Hashim Thaçit para mbishkrimit ku shqiptarët cilësohen terroristë, është e pafalshme
Rexhep Selimi

Rexhep Selimi: Përkulja e Hashim Thaçit para mbishkrimit ku shqiptarët cilësohen terroristë, është e pafalshme

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka reaguar ndaj vizitës së djeshme të kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi në fshatin Grackë të Lipjanit me ç’rast u përkul te pllaka përkujtimore për 14 serbë e vrarë në këtë fshat në korrikun e vitit 1999. Deputeti Selimi ka shkruar me këtë rast se përkulja e Thaçit para mbishkrimit ku shqiptarët cilësohen terroristë, është e pafalshme. Mua nuk do të më bënin përshtypje ndjenjat personale të cilitdo individ, por të pranosh të hedhesh lule aty ku shqiptarët përshkruhen si teroristë është e pafalshme për një njëri që pretendon së është president i Kosovës. Akti i vrasjes së civlëve serbë në Gackë të Lipjanit është krim që duhet gjykuar dhe ndeshkuar por jo me të cilin mund të paragjykohet një komb i tërë. Aty duhet të flasë drejtësia para se të flasë urrejtja për shqiptarët. Përderisa nuk janë gjetur dhe gjykuar vrasësit e 14 serbve lokalë në Gackë, cilësimi i shqiptarëve si teroristë dhe si fajtorë pa i ditur dorasët është cilësim i poshtër si nga ata që i paragjykojnë shqiptarët si terroristë në pllakatë, poashtu edhe nga ata që hedhin lule pranë atij mbishkrimi duke e legjitimuar cilësimin e shqiptarëve si fajtorë e terroristë.

Kontrolloni gjithashtu

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 764 raste të reja me virusin korona kurse janë shëruar 584 pacientë të tjerë

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 764 raste të reja me virusin korona kurse janë shëruar 584 pacientë të tjerë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private ...