Ross Walker: Trupat paqeruajtëse amerikane janë të pajisura e të gatshme për të parandaluar dhunën në veri të Kosovës
U.S. Col. Ross Walker, Commander of KFOR Regional Command East speaks during an interview with Reuters at camp Bondsteel in Sojevo, Kosovo February 15, 2024. REUTERS/Valdrin Xhemaj

Ross Walker: Trupat amerikane në Kosovë janë të pajisura mirë e të gatshme për të parandaluar dhunën në veri

Komandanti i ushtarëve amerikanë nga Garda Kombëtare e Ushtrisë së Teksasit, Ross Walker në një intervistë për Reuters, ka deklaruar se trupat paqeruajtëse amerikane në Kosovë janë të pajisura mirë dhe të gatshme për të parandaluar dhunën në veri të vendit. NATO ka përforcuar praninë e saj në Kosovë me 1 mijë trupa të tjera, pas sulmit të 24 shtatorit në Banjskë ku mbet i vrarë polici Afrim Bunjaku. Më shumë se 570 ushtarë amerikanë shërbejnë nën misionin e udhëhequr nga NATO, i cili në total ka rreth 4 mijë e 500 trupa të dislokuara.

Kontrolloni gjithashtu

Bekim Haxhiu: Kaq keq, e kaq tradhtisht si Albin Kurti, nuk ka vepruar as Esat Pashë Toptani

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu ka reaguar ndaj kryeministrit Kurti i cili akuzoi  ish kryeministrat …