Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Sindikata e Arsimit kërkon nga kryetari i vendit, Hashim Thaçi që mos ta derkretojë Ligjin për pagat
Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Sindikata e Arsimit kërkon nga kryetari i vendit, Hashim Thaçi që mos ta derkretojë Ligjin për pagat

Disa ditë pasi Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës hoqi dorë nga greva në arsim pasi në Projektligjin për paga u ngritën koeficientet e disa kategorive të punëtorëve të arsimit, drejtues të sindikatës tash po kërkojnë mosdekretimin e Ligjit nga Thaçi. Ndryshimet e koeficienteve ishin bërë një ditë para se Kuvendi të miratonte Ligjin, ku drejtues të Qeverisë, komisionit për administratë e kryetari i Kuvendit i kishin premtuar SBASHK-ut ngritje rreth 20 për qind të koeficienteve. Drejtues të Sindikatës po konsiderojnë se Ligji duhet të mos dekretohet dhe kështu të kthehet në pikën zero. Kjo pasi mësimdhënësit e arsimit fillor (1-5) nuk janë të kënaqur me koeficientet e tyre dhe po konsiderojnë se janë diskriminuar në krahasim me mësimdhënësit e arsimit të mesëm të ulët (6-9). Diferenca në pagë është 35 euro më shumë për këta të fundit. Menaxheri për financa në SBASHK, Ymer Ymeri, ka thënë se më e mira është që Ligji të mos dekretohet fare në mënyrë që askush të mos mbetet i pakënaqur.

Kontrolloni gjithashtu

Pacolli: Thirrjet e fundit shpërfaqin më së miri tendencën e Gjykatës Speciale për ta kriminalizuar luftën e pastër të UÇK-së

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka shkruar se thirrjet e dy ditëve të ...