mbpzhr grante
kek
valamobile
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Sot në 70-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët: Rifat Berisha, Mustafë Berisha Brahim Berisha e Islam Berisha
Sot në 70-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët: Rifat Berisha, Mustafë Berisha Brahim Berisha e Islam Berisha

Sot në 70-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët: Rifat Berisha, Mustafë Berisha Brahim Berisha e Islam Berisha

Në 70-vjetorin  e rënies së atdhetarit, Rifat Berisha dhe bashkëluftëtarëve të tij të afërm Mustafë Berisha, Brahim Berisha dhe Islam Berisha zhvillohen aktivitete tematike e përkujtimore. Sot në Teatrin Kombëtar të Kosovës, nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, në orën 12.00 mbahet Akademia përkujtimore, në Prishtinë. Po sot nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, do të mbahet një tubim përkujtimor për atdhetarin Rifat Berisha dhe familjarët e  tij. Tubimi mbahet në fshatin Berishë, duke filluar në orën 14:30.

Më 17 maj të vitit 1949 u vra Rifat Berisha, atdhetar, veprimtari i LANÇ-së. Ka lindur në fshatin Berishë të Drenicës në një familje atdhetare. Ka kryer shkollimin ushtarak në Tiranë. Ka marrë pjesë në Luftën Antifashiste Nacional çlirimtare. Ka qenë pjesëmarrës i Konferencës së Bujanit dhe më vonë i konferencës së Prizrenit ku me shumicë votash të delegatëve shqiptarë serbë e malazezë u mor vendim që Kosova t’ i bashkohej Serbisë e Jugosllavisë.  Rifat Berisha më pas nuk ishte pajtuar me këto vendime dhe doli haptas kundër regjimit duke organizuar edhe kryengritje.  Së bashku me të afërmit, natën e 16 dhe 17 majit të vitit 1949 ndodhej në fshatin Gajrak të Malishevës. Ishte rrethuar nga forcat e UDB-së dhe pas një qëndrese heroike bien në altarin e atdheut, Rifat Berisha, Mustafë Berisha, Brahim Berisha dhe Islam Berisha.

Kontrolloni gjithashtu

Policia e Kosovës dhe policia hungareze synojnë bashkërendimin e aktiviteteve për parandalim dhe luftim të krimit transkufitar

Policia e Kosovës dhe policia hungareze synojnë bashkërendimin e aktiviteteve në luftim e krimit transkufitar

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Rashit Qalaj  me ftesë të Drejtorit të Policisë së Hungarisë ...