Gucati - Haradinaj

Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, pritet të shpallet aktgjykimi lirues, ose ndëshkues, kundër Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Gjykata Speciale,   e quajtur me eufemizëm si, “Dhomë e Specializuar e Kosovës”  nga mediet dhe politika zyrtare,  do të shpallë aktgjykimin, lirues ose ndëshkues  kundër dy krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit e Nasim Haradinaj. Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së ka kërkuar që Hysni Gucati e Nasim Haradinaj të dënohen me nga 6 vjet burg  dhe  me nga 100 euro gjobë. Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 nga Policia e EULEX-it, në Prishtinë, pastaj u transferuan në objektin e paraburgimit të Gjykatës Speciale,  në Hagë të Holandës, më 26 shtator  të vitit 2020, të pandehur për sikur thuhet, “pengimin e drejtësisë”. Edhe pse kjo lëndë akuzuese nuk është paraparë të trajtohet nga kjo Gjykatë, ajo ka marrë përsipër gjykimin, me faktin se është Gjykatë Speciale që nuk i jep përgjegjësi askujt dhe konsideron se krerët e OVL-UÇK-së: Hysni Gucati dhe Hasim Haradinaj, kanë penguar drejtësinë në rastin e akuzave kundër kreut të luftës së UÇK-së, që po mbahen në arrest, me akuza për krime lufte.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …