Fillimi / Lajmet / Të paktën 60 persona në mesin e tyre edhe ushtarë amerikanë mbeten të vrarë nga një sulm në aeroportin e Kabulit
Të paktën 60 persona në mesin e tyre edhe ushtarë amerikanë mbeten të vrarë nga një sulm në aeroportin e Kabulit

Të paktën 60 persona në mesin e tyre edhe ushtarë amerikanë mbeten të vrarë nga një sulm në aeroportin e Kabulit

Grupi i Shtetit Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në aeroportin e Kabulit, ku deri më tani raportohet për 60 viktima dhe 140 të plagosur. Pretendimi erdhi në një mesazh të postuar në kanalin Telegram të lajmeve të tyre. Grupi tha se një kamikaz shpërtheu një jelek eksplozivi midis afganëve dhe forcave amerikane. Zyrtarët amerikanë të Mbrojtjes kanë thënë gjithashtu se ata besojnë se militantët rajonalë të ISIS ishin prapa bombardimit. Ndërkohë për sulmin në Kabul presidenti amerikan Joe Biden do të mbajë një fjalim rreth orës 23:00 me orën tonë, raporton CNN.

Kontrolloni gjithashtu

Një delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes së FSK-së mori pjesë në takimin vjetor me delegacionin e Forcave të Armatosura të Gjermanisë

Një delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes së FSK-së mori pjesë në takimin vjetor me delegacionin e Forcave të Armatosura të Gjermanisë

Një delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes dhe i FSK-së mori pjesë në takimin vjetor bilateral ...