Fillimi / Lajmet / Thaçi: Kufizimi i lirive bëhet veç nëse shpallet gjendja e jashtëzakonshme, Kurti e ka shkelur Kushtetutën

Thaçi: Kufizimi i lirive bëhet veç nëse shpallet gjendja e jashtëzakonshme, Kurti e ka shkelur Kushtetutën

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë që vendimi i qeverisë për kufizimin e lëvizjes për qytetarët është një shkelje flagrante e Kushtetutës së Kosovës. Thaçi në një konferencë për media, ka theksuar se as policia e Kosovës dhe as organet e sigurisë nuk duhet të zbatojnë këtë vendim, pasi sipas tij, edhe vet bëjnë vepër penale. “Ky vendim do të jetë i pazbatueshëm. Është një vendim i rrezikshëm i Qeverisë së Kosovës, për qytetarët e vendit. Kurti ka shkelur në mënyrë flagrante Kushtetutën e Kosovës. Vendimi për kufizimin e paraqet shmangien nga të drejtat e lirive të njeriut. Kufizimi i lirive mund të bëhet vetëm nëse shpallet gjendja e jashtëzakonshme të cilën mund ta shpallë vetëm Kuvendi”, ka deklaruar Thaçi. Ai ka thënë qeveria Kurti me këtë vendim ka shkelur një mori nenesh.

Kontrolloni gjithashtu

Gjendje alarmante në Brazil, mbi 33 mijë viktima nga koronavirusi

Mediet ndërkombëtare njoftojnë për gjendje alarmante në Brazil për shkak të koronavirusit. Gazeta “The Guardian” ...