Tomë Gashi: Shqipëria e Kosova nuk e mbrojten familjen Katuçi, të përdhosur nga Dik Marti, Barajbar dhe Carla Del Ponte

Tomë Gashi: Sipas të gjitha gjasave Remi nuk është ftuar në Gjykatën Speciale në Hagë si dëshmitar, por si i dyshuar

Avokati i Rustem Mustafës, Tomë Gashi ka thënë se sipas të gjitha gjasave Remi nuk është ftuar në Gjykatën Speciale në Hagë si dëshmitarë, por si i dyshuar. Ai si dëshmitar ka mundur të intervistohet edhe në Kosovë. Kjo është një çështje taktike dhe teknike për të cilën ka vendosur prokurori, në Hagë. Nuk përjashtohet rreziku që ai pas intervistimit të mbetet në burg. Avokati ka thënë se edhe në të kaluarën kanë ndodhur intervistime në Kosovë, por ato kanë ndodhur në varësi të rrezikshmërisë se rasteve. Rustem Mustafa, është deklaruar i gatshëm t’i përgjigjet Gjykatës Speciale. “Remi ka qenë ndër të parët zyrtarë të profilit të lartë që ishte arrestuar në vitin 2002. Ai ishte arrestuar nga policë me maska. Avokati Gashi ka paralajmëruar se situata me Remin është e komplikuar pasi gjykimi pritet të zgjasë me vite të tëra.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …