kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Vdiq arkipeshkvi i Dioqezës së Durrësit dhe Tiranës, Rrok Mirdita

Vdiq arkipeshkvi i Dioqezës së Durrësit dhe Tiranës, Rrok Mirdita

Arkipeshkvi i Dioqezës së Durrësit dhe Tiranës, Rrok Mirdita, u nda nga jeta sot në mesditë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, pas një hemoragjie cerebrale. Shëndeti i arkipeshkvit 76 vjeçar u përkeqësua papritur të premten e kaluar. Disa vite më parë ai u kurua nga zemra, por vazhdoi me përkushtim detyrat e tij fetare. Ai u emërua në krye të kishës katolike shqiptare në fillim të viteve 90-ta pas shumë vite shërbimi në SHBA pranë bashkësive shqiptare. Papa Gjon Pali i Dytë, gjatë vizitës në Shqipëri në vitin 1993 e shuguroi Imzot Rrokun ipeshkëv së bashku me ipeshkëv të tjerë. Për shumë vite Imzot Rroku kryesoi konferencën ipeshkvnore të Shqipërisë dhe drejtoi rimëkëmbjen e besimit fetar kristian pas gjysmë shekulli diktaturë komuniste. Ai organizoi besimtarët dhe duke ngritur katedralen e Shën Palit në Tiranë, kisha të reja dhe rindërtuar kishat historike të mbyllura dhe të dëmtuar nga regjimi komunist.

Kontrolloni gjithashtu

Ish-këshilltarja për sigurinë, Fiona Hill, ka dëshmuar përpara Kongresit Amerikan kundër kryetarit D. Trump

Ish-këshilltarja për sigurinë, Fiona Hill, ka dëshmuar përpara Kongresit Amerikan kundër kryetarit D. Trump

Ish-këshilltarja kryesore e presidentit Trump për sigurinë, Fiona Hill ka dëshmuar përpara Kongresit Amerikan si ...