KEK
Fillimi / Lajmet / Vladimir Putin kërkon nga rusët që jetojnë jashtë shtetit të kthehen në Rusi
Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin

Vladimir Putin kërkon nga rusët që jetojnë jashtë shtetit të kthehen në Rusi

Kremlini zyrtar ka urdhëruar të gjithë zyrtarët rusë dhe  familjarët e tyre që jetojnë jashtë vendit të kthehen  në shtëpitë e tyre në Rusi. Këto deklarata janë shpërndarë në opinion  në mes të tensioneve mbi mundësinë  e luftës globale. Siç shkruajnë mediat e huaja, politikanë dhe personalitete të larta thuhet se kanë marrë një paralajmërim nga Presidenti, Vladimir Putin, për të sjellë të dashurit e tyre në Rusi.  Një lajm i tillë vjen pasi Putini kishte anuluar një vizitë të planifikuar në Francë, në mes të zemërimit rreth rolit të Moskës në konfliktin sirian. Ish-lideri sovjetik Mihail Gorbaçov ka paralajmëruar gjithashtu se bota është në një “pikë të rrezikshme” për shkak të tensioneve në rritje në mes Rusisë dhe SHBA. Vlerësohet se marrëdhëniet mes Rusisë dhe Amerikës  janë në nivelin më të ulët të tyre,  që nga Lufta e Ftohtë dhe janë përkeqësuar tejmase ditët e fundit.

Kontrolloni gjithashtu

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Demokracia në Veprim kërkon të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve për deputetë

Organizata “Demokracia në Veprim” ( DnV) ka kërkuar që të hetohen dyshimet për falsifikim me ...