Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin është pajtuar për tu takuar personalisht me kryetarin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Zelensky pranoi propozimin e kryetarit turk, Erdogan, për të organizuar një takim me kryetarin rus, Vladimir Putin

Kryetari Ukrainës, Vladimir  Zelensky pranoi propozimin e homologut të tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, për të organizuar një takim me presidentin rus, Vladimir Putin. Kështu ka raportuar edicioni ukrainas i gazetës “Vesti”, duke cituar zëdhënësin e presidentit ukrainas, Sergek Nikiforov,  i cili në një koment ka shpjeguar se “formati i bisedimeve ende nuk është diskutuar”, por “është një çështje e marrëveshjes në parim për këtë takim”. Një ditë më parë, presidenti rus Vladimir Putin refuzoi propozimin e homologut turk për një takim me presidentin ukrainas. Ndërkohë ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, do të udhëtojë në Turqi për të diskutuar korridore të sigurta për kalimin e grurit.

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell, në seancën e KS të OKB-së ka folur edhe për propozimin franko-gjerman dhe për dialogun Kosovë-Serbi

Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova e Serbia të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja në mirëbesim dhe kompromis

Përfaqësuesi i Lartë evropian, Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të angazhohen në …