kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj: Koha e fundit që deputetët të votojnë demarkacionin
Enver Hoxhaj paralajmëron edhe masa tjera reciprociteti ndaj Serbisë pas taksës për produktet nga ky shtet

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj: Koha e fundit që deputetët të votojnë demarkacionin

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka deklaruar se Kosova nuk humb territor me ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi. Për këtë çështje ai kërkon konsensus. “Është koha e fundit që deputetët e Kuvendit të Kosovës ta votojnë marrëveshjen dhe që qytetarët e Kosovës të udhëtojnë pa viza drejt Europës”, deklaroi Hoxhaj. “Është më me rëndësi se si në Kuvend të Kosovës te kemi një votë i cili mbështet një solucion i cili në fund të fundit do të ua mundësoj qytetarëve të Kosovës një të drejtë bazike sikurse që është liria e lëvizjes’, shtoi Hoxhaj për televizionin 21. Nënkryetari i PDK-së ka thënë se kjo parti vazhdon të jetë pro kësaj marrëveshje. “Kam shpresë se gjatë ditëve të ardhshme mund të ketë zhvillime pozitive në këtë drejtim”, tha Hoxhaj. Marrëveshja për demarkimin e kufirit me Malin e Zi është arritur në Vjenë më 2015. Marrëveshjen e kanë nënshkruar, për palën kosovare, atëherë zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, dhe ministri i Brendshëm, Skender Hyseni, ndërsa për palën malazeze, atëherë zëvedëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Igor Llukshiq, dhe ministri i Brendshëm, Rashko Konjeviq. Ndërkohë duhet siguruar 80 vota në Kuvendin e Kosovës për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit, që BE’ja e kishte vënë kusht për lëvizjen e lirë të kosovarëve.

Kontrolloni gjithashtu

NISMA mbledhin Kryesinë në një takim të jashtëzakonshëm pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj

Nisma Socialdemokrate dhe AKR-ja sot zyrtarisht kanë nënshkruar koalicionin parazgjedhor

Nisma Socialdemokrate dhe AKR-ja sot zyrtarisht kanë nënshkruar koalicionin parazgjedhor, për të cilin tha se ...