KEK
Fillimi / Institucionet / Zëvendësministri Hoti merr pjesë në Panairin e librit në Frankfurt

Zëvendësministri Hoti merr pjesë në Panairin e librit në Frankfurt

Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti mori pjesë në ceremoninë hapëse të edicionit të sivjetmë të Panairit të Librit në Frankfurt të Gjermanisë.

Panairi i librit në Frankfurt është ngjarja më e madhe e librit në botë.

Me moton: “Kjo është ajo që ne ndajmë”, Flandra dhe Holanda  paraqitën një program të gjerë letrar dhe kulturor për mysafirët e nderit në hapjen solemne të panairit të Librit 2016 në Frankfurt, ku morën pjesë Mbreti dhe Mbretëresha e Holandës, Përfaqësues të Parlamentit Evropian, përfaqësues të lartë politik shtetëror të Gjermanisë, Holandës, Flandrës e më gjerë.

Në këtë panair të rëndësishëm, mori pjesë edhe Kosova ku Shoqata e Botuesve të Kosovës pati stendën e saj prezantuese, e cila është përkrahur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Zëvendësministri Hoti vizitoi edhe stendën e Kosovës ku u takua me përfaqësuesit e shoqatës dhe së bashku diskutuan rëndësinë e pjesëmarrjes së Kosovës në një panair të tillë siç është ky në Frankfurt.

Vlen të theksohet se në ceremoninë hapëse të Panairit të Librit fjalë rasti mbajtën, Martin Schluz, President i Parlamentit Evropian, Geert Bourgeois, Ministri president i qeverisë së Flandrës dhe ministër flaman për politikë të jashtme dhe trashëgimi të paluajtshme, Dr. Jet Bussemaker, Ministër gjerman i Edukimit, Kulturës dhe  Shkencës etj.

Në edicionin e sivjetmë të Panairit të Librit në Frankfurt po marrin pjesë  7,100 ekspozues nga më shumë se 100 shtete.

Kontrolloni gjithashtu

Dy të shëruar dhe dy raste të reja me covid në Malishevë

Në Komunën e Malishevës, dy persona janë shëruar të cilët kanë qenë të prekur me ...