KEK
Fillimi / Kultura / Zymer Mehani: PËR TY, O TRIM LIRIE
Fitim jakupi

Zymer Mehani: PËR TY, O TRIM LIRIE

(E përkujtojmë dëshmorin e kombit, Fitim JAKUPI, nga Ceroviku i Klinës, me rastin e ditëlindjes

Cerovik, djep i lavdisë

I trimërisë dhe krenarisë

N’ty u lind dhe u rrit trimi

Flakadani i lirisë, Fitimi

 

Fitim trimi, shqipe mali

Lum për Zotin që të fali

UÇK-së në radhë iu ngjeshe

Me çetnikët u përleshe

 

Lum për nënën, për babanë

Dhe për motrën e vëllanë

Gjaku i trimit, jo nuk humbi

Rri n’flamur, Fitim Jakupi…

 

Shkruar është, në krahë të shqipes

Emri yt si rrezja e dritës

Zemërtrimi Fitim Jakupi…

Kuçedrës kokat ia këputi

 

Cerovik, truall amtar

E ke rritë një çlirimtar

Vëlla shkue vëllait i Adem Jasharit

Ushtar trim i Legjendarit

 

Lavdi t’qoftë Fitim JAKUPI…

Gjaku yt, jo dot nuk humbi

Emri yt ndrin sikur ar

Vezzullon n’t’atdheut altar

Kontrolloni gjithashtu

Albert Z. Zholi

Ago Nezha: Albert Zholi, maratonomaku i letërsisë

Berti, megjithëse relativisht i ri, ka luajtur në të gjitha rolet në skuadrën e krijuesve ...