MIT KS
Fillimi / Lajmet / 19 vjet nga rënia heroike e komandanit të Brigadës 113 “Ismet Jashari-Kumanova”, Fadil Nimanit – Tigrit
19 vjet nga rënia heroike e komandanit të Brigadës 113 “Ismet Jashari-Kumanova”, Fadil Nimanit - Tigrit

19 vjet nga rënia heroike e komandanit të Brigadës 113 “Ismet Jashari-Kumanova”, Fadil Nimanit – Tigrit

Sot bëhen 19 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit Fadil Nimani, i njohur si Komandant Tigri. Ai ishte nga fshati Gërgoc i Gjakovës, një ushtar i UÇK-së dhe dëshmor i luftës në Maqedoni. Komandant Tigri iu bashkua forcave shqiptare që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirinë e shqiptarëve në territoret e administruara nga Maqedonia gjatë viteve 2000. Më 25 maj të vitit 2001 bie dëshmor në Vaksincë të Kumanovës, duke komanduar Brigadën e 113 “Ismet Jashari-Kumanova”.

Kontrolloni gjithashtu

Komuna e Bujanocit në Kosovën Lindore del në përkrahje të Thaçit e Veselit dhe luftës së drejtë të UÇK-së

Komuna e Bujanocit në Kosovën Lindore del në përkrahje të Thaçit e Veselit dhe luftës së drejtë të UÇK-së

Komuna e Bujanocit në Kosovën Lindore ka reaguar ndaj pretendimeve që Zyra e Prokurorit Special ...