kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Lajmet / 8 maji ndryshe shënohet si Dita Botërore e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe
8 maji ndryshe shënohet si Dita Botërore e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe

8 maji ndryshe shënohet si Dita Botërore e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe

Sot është Dita Botërore e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe. 8 maji është zgjedhur pasi në këtë datë ka lindur themeluesi i Kryqit të Kuq, Henry Dunant. Ai ka marrë Çmimin e parë të Nobelit për Paqe. Dita e Kryqit të Kuq është shënuar për herë të parë në vitin 1948. Pas disa ndryshimeve të emrave, është bërë Dita Botërore e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe më 1984. Kjo datë shënon rolin e anëtarëve dhe vullnetarëve të të dyja organizatave në shpëtimin e jetëve dhe mbrojtjen e njerëzve të varfër në gjithë botën.

Kontrolloni gjithashtu

Elisa Spiropali: “Persona non grata” po shpallet vetë Ilir Meta, jo OSBE-ja

Elisa Spiropali: “Persona non grata” po shpallet vetë Ilir Meta, jo OSBE-ja

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe zëdhënëse e Qeverisë së Shqipërisë, Elisa Spiropali ...