valamobile
kek
MIT
mbpzhr grante
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / A. Vuçiq është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb, Ivanoviq, thotë ministri, Tahiri
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri thotë se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes së lirë

A. Vuçiq është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb, Ivanoviq, thotë ministri, Tahiri

Aleksandër Vuçiqi është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, thotë ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri. Sipas tij, mbrojtja që presidenti serb po i bënë të dyshuarit kryesor për këtë vrasje, nxjerr në konkludim që Vuçiqi ka urdhëruar këtë vrasje. “Kërkesat tona ndaj autoriteteve serbe për bashkëpunim juridik në rastin Ivanoviq kanë ngecur në atë çast kur të gjitha dyshimet e bazuara e nxorën Milan Radojçiqin si të dyshuarin kryesor për atentatin vdekjeprurës që shtetasit dhe politikanit të Republikës së Kosovës, Oliver Ivanoviq i kushtoi me jetë. Në vend të bashkëpunimit dhe vendosjes para drejtësisë së të dyshuarit kryesor,  ai u mor në amnisti nga Presidenti Aleksandër Vuçiq. Nuk ka asnjë shpjegim racional përveç faktit se në mes Vuçiqit dhe Radojçiqit ekziston një marrëdhënie e tillë e urdhërdhënësit dhe ekzekutuesit” ka shkruar Tahiri.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, së bashku me zëvendëskomandantin e KFOR-it, Gjeneralin amerikan John Boyd, ...