Fillimi / Lajmet / Aktivistët e lëvizjes “Vetëvendosje” do të mbesin në paraburgim për kohë të pacaktuar

Aktivistët e lëvizjes “Vetëvendosje” do të mbesin në paraburgim për kohë të pacaktuar

Aktivistët e lëvizjes “Vetëvendosje”, në mesin e të cilëve edhe deputeti Glauk Konjufca dhe sekretari i Lëvizjes Dardan Molliqaj, të cilët u arrestuan këtë javë nga Policia e Kosovës, do të mbesin në paraburgim për kohë të pacaktuar. Gjykata Themelore e Prishtinës, është duke i shqyrtuar dy opsione: atë të lënies në paraburgim derisa të arrestohen edhe 14 aktivistë të tjerë, për të cilët gjykata ka lëshuar fletarrestimin qysh prej janarit të këtij viti, ose veçimin e lëndës për këta që janë në paraburgim. Të arrestuar këto ditë, përveç Konjufcës dhe Molliqajt janë edhe zëdhënësi Frashër Krasniqi, si dhe aktivistët Fatmir Kurtaj, Kasim Uka, Kujtim Kosumi, Kushtrim Zeqiri, Pajtim Demaj dhe Skender Merturi. Në paraburgim janë edhe dy të akuzuarit e tjerë Besnik Zeqiraj dhe Trim Gashi, të cilët janë arrestuar gjatë protestës së opozitës.

Kontrolloni gjithashtu

Dorëzohet kërkesa në Kuvend të Kosovës që mërkurën të mbahet seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Dorëzohet kërkesa në Kuvend të Kosovës që mërkurën të mbahet seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës tashmë ka dorëzuar kërkesën për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për ...