Albanologu i shquar kanadez, Robert Elsie, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare

Albanologu i shquar kanadez, Robert Elsie, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare

Albanologu i shquar kanadez, Robert Elsie, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare. Ai u nda nga jeta mëngjesin e kësaj të hëne në qytetin e Bonnit në Gjermani. Elsie iu kishte përkushtuar albanologjisë prej më shumë se tridhjetë viteve, veçanërisht kulturës, letërsisë dhe historisë së shqiptarëve. Shumica e botimeve të tij përqendrohen në këtë fushë. I lindur më 1950 në Vankuver të Kanadasë, Elsie ishte njohur me shqipen dhe shqiptarët së pari gjatë viteve ’70-të, kur si student në Gjermani, kishte vizituar bashkë me një grup studentësh Tiranën. Shkrimtar, interpret dhe albanolog, ai ka përkthyer në anglisht  edhe poetët Migjeni, Lasgush Poradeci e shkrimtarin Fatos Kongoli.Ndërkohë ai do të mbahet në mend si përkthyes në anglisht i poemës së Gjergj Fishtës, “Lahuta e Malësisë” dhe shumë vepra të tjera (ATSH)-

 

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …