Albin Kurti

Albin Kurti: Kot negocion Hashim Thaçi me Vuçiqin, sepse Kosova nuk mund të heqë dorë nga territori i saj

Kryetari i  Vetëvendosjes, Albin Kurti ka deklaruar se Hashim Thaçi kot negocion me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqin, sepse nuk do ta lejojmë që kjo të ndodhë në llogarinë e tyre, pasi Kosova nuk mund të heqë dorë nga territori i saj. Sipas Kurtit, Thaçi është i vetmuar, nuk e ka përkrahjen e popullit, sikur që nuk e ka as mandatin e Kuvendit për çfarëdo negociatash.“Thaçi e ka humbur edhe kredibilitetin edhe autoritetin.”, ka thënë Kurti në intervistën për “Istinomer”.  Kurti vlerëson se ideja e delimitimit mund të duket tërheqëse për disa rryma brenda BE-së, sepse Serbia duhet ta përmbushë artikullin 35 në negociatat për anëtarësim, që nënkupton definimin e territorit dhe të kufijve, mirëpo që Kosova nuk mund të heqë dorë nga territori i saj dhe nga interesat e saj jetike për shkak të Serbisë.

Kontrolloni gjithashtu

Qytetarët e Malit të Zi u ngritën në protestë duke kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të reja

Qytetarët e Malit të Zi u ngritën në protestë duke kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të reja

Përveç kërkesave  për zgjedhje të reja, protestuesit në Podgoricë, shprehën edhe revoltën e tyre edhe …