Fillimi / Lajmet / Aleanca Ushtarake Veri-Atlantike ka uruar Shqipërinë për 109 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë
NATO

Aleanca Ushtarake Veri-Atlantike ka uruar Shqipërinë për 109 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë

Me rastin e 109 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, Shqipëria është uruar edhe nga Aleanca Ushtarake Veri-Atlantike – NATO. Me anë të një postimi në facebook, NATO ka publikuar një ushtar me emblemën shqiptare në krah, teksa në postim fton vendet anëtare për të festuar Ditën e Pavarësisë të Shqipërisë aleate. “Bashkohuni me ne për të festuar Ditën e Pavarësisë të aleatit tonë, Shqipërisë”, thuhet në urimin e NATO-s për 109 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Kujtojmë se në vitin 2009,  Shqipëria u anëtarësua në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut NATO, pas përfundimit të ratifikimit të Protokollit të Anëtarësimit nga të gjitha vendet aleate dhe depozitimit të instrumentit të aderimit në NATO në Departamentin e Shtetit që është edhe mbajtësi ligjor i Traktatit të Uashingtonit.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kurti: Me rikthimin në punë të bllokut B2 Kosova për çdo orë do t’i paguajë rreth 50 mijë euro import më pak

Kryeministri, Albin Kurti e ka vlerësuar lart rikthimin në funksion të bllokut B2. Ai ka ...