leoni

Alma Lama nuk heq dorë nga posti i ambasadores, në Romë të Italisë edhe pse është kërkuar shkarkimi i saj

Alma Lama nuk heq dorë nga posti i ambasadores, në Romë të Italisë edhe pse është kërkuar shkarkimi i saj

E njohur në Kosovë për qëndrime kontroverse politike e kombëtare, Alma Lama me pazarin politik që bëri disa vjet me kreun e LDK-së,  Isa Mustafa, kishte votuar, Hashim Thaçin në postin e kryetarit  së Kosovës, për këmbim me postin e ambasadores së Itali. Ajo, qe disa vjet bën gjymin e ambasadores si shumë të tillë nga Kosova, ndërsa tani po e shpërfill vendimin e kryetarit të Kosovës dhe ministrit të Jashtëm për ta larguar nga posti. Në arsyetimin e saj pse nuk e lëshon vendin ajo thotë se atje ka familjen dhe fëmijët dhe nuk mund t i kthejë më në Kosovë. Zonja Lama nuk ka komentuar zërat se shkarkimi i saj ka të bëjë me nxirjen e Kosovës si shtet islamik, apo si tokë e pëlleshme të ISIS-it. Ajo vazhdon të shpërfillë institucionet e Kosovës, ndërsa Shteti i Hashim Thaçit nuk ka autoritet as fuqi ta largojë nga posti një ambasadore të pazarit politik.

Kontrolloni gjithashtu

Pavarësisht paralajmërimeve se sanksionet e BE-së ndaj Kosovës do të hiqen, mbase gradualisht, ende nuk është marrë asnjë vendim

Pavarësisht pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës do të hiqen, së …