Kuvendi i Kosovës sot mbanë seancë të jashtëzakonshme pas vendimit për dërgimin e FSK-së në misione jashtë vendit me Gardën Kombëtare të Ajovës

Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrjen e FSK-së thonë së 28 Nëntori nuk do të jetë data e formimit të ushtrisë

Anëtarë të Komisionit për Mbikëqyrjen e FSK-së kanë konfirmuar se në këtë datë nuk do të ketë formim të ushtrisë. Projektligjet e ushtrisë që mundësojnë transformimin e misionit të Forcës dhe të Sigurisë së Kosovës në misionin ushtarak kanë kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës, por pavarësisht zërave që ky proces do të finalizohet më 28 Nëntor, anëtarë të Komisionit për Mbikëqyrjen e FSK-së kanë konfirmuar se në këtë datë nuk do të ketë formim të ushtrisë. Pavarësisht se tri projektligjet për transformimin e Forcës dhe të Sigurisë së Kosovës në ushtri janë votuar para një muaji në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës ende nuk dihet saktësisht se kur këto projektligje do të risillen në Kuvend për leximin e dytë. Madje, drejtues të Komisionit për Mbikëqyrjen e Forcës dhe të Sigurisë së Kosovës thonë së 28 Nëntori nuk do të jetë data e formimit të ushtrisë, siç është deklaruar nga zyrtarë shtetërorë nga Serbia, të cilët formimin e ushtrisë e kanë lidhur me Festën e Flamurit.

Kontrolloni gjithashtu

Abelard Tahiri: Për herë të parë në Kosovë, Qeveria Kurti i legalizojë targat e lëshuara nga Serbia

Abelard Tahiri ka reaguar pas pajtimit të kryeministrit, Kurti dhe kryetarit serb Vuçiq për Aneksin e zbatimit të Planit Evropian

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së,  Abelard Tahiri ka reaguar pas pajtimit të kryeministrit Albin …