Anthony Blinken

Anthony Blinken ka bërë thirrje për ndalimin e dhunës së kolonëve të paligjshëm hebrenj, kundër palestinezëve në Gazë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi një bisedë telefonike me  ish-ministrin izraelit të Mbrojtjes dhe anëtarin e “Qeverisë së Emergjencës” i cili quhet “kabineti i luftës”. Blinken ka bërë thirrje për ndalimin e dhunës së kolonëve të paligjshëm hebrenj kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor. Në një njoftim nga Departamenti i Shtetit, bëhet e ditur se Blinken zhvilloi një bisedë telefonike me  ish ministrin Ganc. Në deklaratë bëhet e ditur se gjatë bisedës u theksua rëndësia e dërgimit sa më parë të ndihmave humanitare për Gazën si dhe u diskutua edhe çështja për lirimin e pengjeve, përfshirë shtetasit amerikanë. Sekretari Blinken vuri në dukje rëndësinë e hedhjes së hapave vendimtarë për uljen e tensionit në Bregun Perëndimor përfshirë dhe luftën me nivelin në rritje të dhunës ekstreme të kolonëve”, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit. Po ashtu njoftohet se Blinken ka shprehur edhe njëherë angazhimin e Shteteve të bashkuara të Amerikës për zgjidhjen e konfliktit të përhershëm  me pranimin e  dy shteteve, Palestinës dhe Izraelit.

Kontrolloni gjithashtu

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, njohja nga të gjitha shtetet e BE-së do të ishte në dobishme

Parlamenti Evropian: Besueshmëria e BE-së po dëmtohet nga mungesa e suksesit në dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë

Parlamenti Evropian në rezolutën  që e miratoi të enjten, konstaton se besueshmëria e Bashkimit Evropian …