Brickos

Ahmet Qeriqi

A. Q: Femra shqiptare kurdoherë aktive në jetën e popullit tonë për liri, arsim, dije e kulturë

Zëri i femrës në të kaluarën ilire, arbëreshe është i njohur dhe kryesisht lidhet  me mbretëreshën Teutë, e cila duke mos duruar piratët romakë në detin e Adriatikut, urdhëroi ushtrinë e saj t’i  përndjek ata. Historianët e kohës antike thonë se ky akt i mbretëreshës Teutë u bë shkak edhe …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Festa e shkollës shqipe

Në historinë e popullit shqiptar ka ngjarje jo vetëm të rëndësishme, për kohën kur kanë ndodhur, por edhe rrezatuese dhe dritëhedhëse edhe në ditët tona. Njëra nga këto ngjarje që ka lënë gjurmë  të thella përgjithësisht,  është edhe dita kur është çelur shkolla e parë shqipe. Pikërisht sipas dëshmive që …

Më shumë...

Adit Fetahu: Më shumë respekt për mësuesit, ju lutëm!

( Me rastin e 7 Marsit – Ditës së Mësuesit)   Sot, më 7 mars, është Dita e Mësuesit, festë e një dite që shënon një ngjarje të rëndësishme arsimore e kulturore në historinë tonë kombëtare. Në ditën e 7 Marsit 1887, do të thotë sot e 128 vjet më …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

 Flakët e lirisë   (lexo me zë!)       1.   sonte   në Prekaz   flakët e lirisë   Komandantin përkujtojnë   me shkëlqimin e flakës   lirisë njerëzishëm ia hapem derën   më në fund erdhën lulet edhe nder ne   se bashku me pranverën   sakrificë …

Më shumë...

RKL: Kush do të japë llogari për këtë dhe shumë turpe të tjera kundër kombit dhe UÇK-së?

RKL: Kush do të japë llogari për këtë dhe shumë turpe të tjera kundër kombit dhe UÇK-së?   Manifestimi, “Epopeja e UÇK-së” nisi me një skandal, i cili paralajmëron fillimin e një kacafytje të re mes shqiptarëve liridashës dhe pacifistëve, që cilët tashmë i kanë kapur për fyti institucionet e …

Më shumë...

Abdirahim Idrizi: Zbehja e indigjenit shqiptar

Indigjenet janë popullsi autoktone që ka lindur a është krijuar aty ku ndodhet. Indigjeni s’ka zgjidhje tjetër: robërinë, nënshtrim apo sovranitetin. Të tillë jemi ne shqiptarët të shtrirë në gadishullin ballkanik por të ndarë administrativisht në disa shtete.  Shqiptarët, sot për fat të keq, derdhin djersë dhe lot nëpër dyert …

Më shumë...

Kadri Rexha: Luigj Gurakuqi, poet i qëndresës

( Në 90-vjetorin e vrasjes së Luigj Gurakuqit)   Të betohemi, pra, edhe një herë mbi lirinë e Atdheut, mbi varret e dëshmorëve tanë! T’i bajmë theror përpara altarit të Atdheut armiqësitë e smirat e zilitë e poshtme dhe të lidhemi e të bashkohemi të gjithë me një mend e …

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale kundër UÇK-së, përpjekje për diskreditimin e vlerave të luftës për liri

Pavarësisht se prej vitit 1999, kur janë instaluar në Kosovë: UNMIK-u, trupat paqeruajtëse të KFOR-it dhe shërbimet e shumta sekrete, janë arrestuar, dënuar e gjykuar qindra mbase edhe mijëra pjesëtarë të UÇK-së, një segment i fuqishëm antishqiptar, i klasës së masonëve të tempullarëve ortodoksë të BE-së, nuk resht në luftë …

Më shumë...

Ilaz Hysaj: Histeria kolektive dhe Blerand Stavileci

Nuk e kam ndërmend  të merrem  me Blerand Stavilecin dhe deklarimin e tij sepse me to janë mbushur portalet , gazetat dhe rrjetet sociale.   Nuk e di a ka qenë i suksesshëm apo jo  si ministër i Bujqësisë  për  të prejudikuar kompetencat e tij në ministrinë e zhvillimeve ekonomike. Do …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Një tablo e shëmtuar

     Në shumësinë e përpjekjeve të mia për t’i dhënë një shpjegim të mirëfilltë prostituimit gjysmë-kolektiv të kohëve të fundit, më shumë për ta thënë të vërtetën e madhe, shumë kujt sikur nuk po i bëhet vonë se çka po ndodhë rreth e përreth nesh. Anashkalimi i njëmendësisë prej kryeneçëve …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mrikë Trumshi, këngëtarja që njëzohet me këngën e trimërisë

(Një çast duke dëgjuar këngën:”Xhamadani i trimërisë”, kënduar nga Mrika Trumshi, teksti i këngës- Gjokë Beci)   Mrikë Trumshi është këngëtarja, ndër të vetmet,  që njëzohet me këngën e trimërisë dhe i jep shpirt, me qëllim që “kënga të shpërthejë në vrull”, të shtrihet në kohë e hapësirë, për t’i …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: A thua çfarë vlera kanë dekoratat dhe çmimet te shqiptarët

Jakup Krasniqi: A thua çfarë vlera kanë dekoratat  dhe çmimet te shqiptarët Qe një kohë ajo, kur vërtet mendoja se çmimet e ndryshme ndërkombëtare a “kombëtare” të ish-federatës apo ato të mëvonshmet serbe, ishin një reflektim i vlerave të matshme për një sukses apo arritje në fushat e shkencave humanitare, …

Më shumë...

Skënder Hyseni barazon luftën e UÇK-së me atë të Milosheviqit

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Skënder Hyseni ka deklaruar për Agjencinë italiane të lajmeve “Agenzia Nuova” se Beogradi do të duhej t’i ndiqte kriminelët e vet të luftës ashtu siç është duke bërë Prishtina me ish-(kriminelët) pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nëpërmjet krijimit të Gjykatës Speciale të mbështetur nga …

Më shumë...

Paja Jovanoviq 1859- 1957, piktori më i madh i kohës i motiveve shqiptare

(Piktori dhe portretisti  serb, Paja Jovanoviq, është njëri ndër artistët më të mëdhenj të artit figurativ të kohës së tij, ndërsa pa dyshim më i madhi ndër serbët. Është i njohur sidomos me tablotë e tij të pasura të pasqyrimit në koloritit të popujve të Ballkanit e veçmas të shqiptarëve. …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Në 7-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Shtatëvjetori pavarsisë ish duke afruar Ishim mbledhur të dëgjonim kush qe dekoruar nga dy presidentët tanë Nishanë e Jahjagë.   Oh, sa shumë kanë luftuar Gjithë shokët tanë! Por dhe këtë radhë faleminderit Kurrrëkush s’u tha një fjalë!   Po nga kush e prisnim vallë Të na thosh këtë? President’ …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Ata ia falën jetën atdheut që atdheu të mos ketë mortje kurrë

 Krijimtaria letrare dhe artistike shqiptare duhet të pasurohet vazhdimisht jo vetëm me tema nga e kaluara e largët, por edhe me tema e përmbajtje nga e shkuara e afërt, me ngjarjet e heroizmat me sakrificat dhe përkushtimin e tërësishëm atdhetar e njerëzor, të bijve e bijave më të mira të …

Më shumë...