Ahmet Qeriqi

Labinot Konushtevci: Kultura e komunikimit

Të lexosh komentet, debatet dhe komunikimet virtuale në rrjetet sociale, veçanërisht në rrjetin social të Facebook-ut është për të ardhur keq për nivelin dhe qasjen e komunikimit që bëjnë disa njerëz. Njerëz që s’i lë dogma ta kuptojnë pluralitetin e mendimeve, qëndrimeve e besimeve. Pa asnjë respekt për mendimin ndryshe! …

Më shumë...

Rexhep QOSJA: Ideologjia e prapavajtjes

Këto ditë Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe e Arteve e Kosovës iu paraqit opinionit të Kosovës dhe të Shqipërisë me një artikull më pak a më shumë programatik, të titulluar, “Kosova dhe Shqipëria në katër pamje”, të nënshkruar prej zëdhënësit të saj, në të cilin trajtohen disa dukuri kryesisht …

Më shumë...

Urime, mirënjohje e përshëndetje Radios-Kosova e Lirë në 16-vjetorin e lindjes

Për 16-vjetorin e fillimit të transmetimit të programit  të Radios-Kosova e Lirë, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, në manifestimin me rastin e  Ditës së Veteranit, më 30 dhjetor 2014, Radios Kosova e Lirë i ka ndarë  një Mirënjohje”  “Për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së”.   Po …

Më shumë...

Qerimane Polisi: Radios-Kosova e Lirë në 16-vjetorin e lindjes

Nderë e lavdi për Ju Për punën tuaj pa përtesë Në luftë e paqe të palodhur Të kaluarën e sollët në kujtesë.    Brezat e rinj që të mësojnë Se me çfarë sfidash u përballuat Ju me zërin tuaj që çanë retë Ashtu të palodhur rrjedhshëm kumbuat.    E ditët …

Më shumë...

Isuf Ismajli: Radio Kosova e Lirë, shkëlqim i pasurisë shqiptare e njerëzore

Radio Tirana, Radio Kukësi dhe Radio Shkodra, por edhe radiot të tjera shqiptare të Republikës së Shqipërisë, dikur jo vetëm janë dëgjuar me vëmendje dhe dashuri të madhe e të veçantë, por kanë qenë edhe burim atdhetarizmi dhe ushqimi më shëndetshëm shpirtëror për të gjithë shqiptarët kudo në Shqipërinë e …

Më shumë...

Frank Shkreli: Në Paris u vra liria e shtypit

 Të mërkurën në Paris të Francës, terroristë të maskuar sulmuan kryeqëndrën e revistës satirike Charlie Hebdo  duke vrarë 12 veta të pafajshëm, 10 gazetarë dhe dy policë dhe kanë plagosur disa të tjerë.  Ndër gazetarët e vrarë përfshishej redaktori Stephane Charbonnier dhe satiristët e njohur Georges Wolinski, jean Cabut dhe …

Më shumë...

RKL: Viti 2014 në 36 shkronjat e alfabetit të gjuhës shqipe

RKL: Viti 2014 në 36 shkronjat e alfabetit të gjuhës shqipe    A. Ambiciet e partive politike e zhytën për pjesën më të madhe të vitit 2014, Kosovën në një krizë të paprecedentë politike, duke e dobësuar bazamentin e shtetit për hir të pushtetit.   B. Bashkësia e Komunave Serbe, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Edhe një vit “pa kokë”, viti 2014…

Nga viti në vit, shoqëritë, grupet e interesit, politikanët, pasanikët, mujsharët e botës bëjnë llogaritë e tyre, fitimet apo humbjet eventuale  në rrugëtimin e tyre, jo vetëm  për të mbijetuar, por  për të zënë sa më shumë hapësirë, për të ushtruar sa më shumë ndikim, për të pushtuar krejt atë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Për katër e më shumë pamje të ndritshme, Shqipëri-Kosovë

Pa hyrë në shpjegimet, gati banale të një akademiku, për katër pamjet  e deformuara që ai i ka për raportet Shqipëri – Kosovë.   1. Asnjë shqiptar, që mendon, flet dhe shkruan e vepron shqip, jo vetëm që nuk e ka asnjë, ama s’duhet të ketë asnjë arsye për farë …

Më shumë...

Pirro Prifti: BE (EU) versus Bashkimit Ekonomik Euro-aziatik (EEU)

Përfqësuesit e gjashtë vendeve të ish-BRSS-së,  në një takim më 23 dhjetor 2014 në Kremlin, Moskë, pranuan hyrjen e Armenisë si anëtare me të drejta të plota të Bashkimit Ekonomik EuroAziatik (EEU) që nga data 2 janar 2015. Në takim morën pjesë Presidenti i Taxhikistanit Emomali Rahmon, Presidenti i Kazakistanit …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një Task Forcë kundër migrimit ilegal?!

A nuk është pyetja e parë që duhet shtruar, lidhur me ç’po flitet e ç’po dëgjohet: ç’është kjo? Dhe, rrjedhimisht, edhe pyetje të tjera: kush duhet ta udhëheqë këtë Forcë? Cili duhet të jetë roli i Ministrit të Integrimeve? A duhet të jetë shefi i kësaj Force, Ministri për Integrimin …

Më shumë...

RKL: Turbo-gazetarët ndihen të fyer pse Edi Rama nuk i ftoi në takimin e fund-vitit

Turbo-gazetarët e “fejsbuqeve” të internetit në  Prishtinë, nga Portali Ekspres, gazeta Zëri, Koha Ditore, etj,  janë ndjerë të fyer përse kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk i paska ftuar në Tiranë, në takimin e tij të fundvitit me gazetarë. Në mesin e të ftuarve ka qenë edhe kanakari i SHIK-ut …

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Tradhtia kombëtare dhe harresa

Pas koalicionit sa mafioz aq edhe makiavelist mes PDK-së, LDK-së dhe Listës së shkijeve, as nga pesimistët më të mëdhenj nuk është pritur “marifeti” i radhës së parë i kësaj qeverie (që është deri diku edhe rikthim i  qeverisjes së kohërave famëkeqe të hyzmeqarëve të Rrahman Morinës, Azem Vllasit e …

Më shumë...

Jeton Dukagjini: Vepra e Dr.N.Pllanës në Middel East Technical University në Ankara

Me ftesën e Prof.dr. Prof. Dr. Hüseyin Bağcı– Shef i departamentit të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe kontributin e absolventit të këtij Universiteti z.Jeton Dukagjini, në amfiteatrin  e mbushur plotë me studentë dhe profesorë, ku morën pjesë edhe Ambasadori i Republikës së Kosovës z.Avni Spahiu, Ambasadori i Republikës së Sllovenisë, Prof.dr. Milan …

Më shumë...

Zamira Çavo: Sikur të bëhet Shteti me një mandat

Ajo çka ne të gjithë shkatërruam në gati çerekshekulli, kërkon kohë të ribëhet. Ata që premtuan parajsën në emër të lirisë pa kufizim, sollën anarkinë në çdo cep të vendit! Të pamësuar me lirinë e mendjes më shumë se me lirinë e fjalës, ne e shndërruam ekzistencën tonë në një …

Më shumë...

Dr. Ina Arapi: Për Konferencën e Eposit të Kreshnikëve

Më datën 8 dhe 9 gusht u mbajt në Prishtinë konferenca e dytë shkencore ndërkombëtare “Gjendja e tashme e Eposit të Kreshnikëve në pesë vende të Ballkanit: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Serbi, Mal i Zi”, organizuar nga Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Qendra e Studimeve Albanologjike Tiranë nën drejtimin e prof. …

Më shumë...