Nikolla Gruevski

Partia nacionaliste VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit ka fituar zgjedhjet në Maqedoni

Partia nacionaliste maqedone, VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit në zgjedhjet e përgjithshme ka fituar 51 mandate deputetësh, 2 më shumë se LSDM-ja  e Zoran Zajevit. Nga 120  deputetë sa ka Kuvendi i Maqedonisë, dy partitë kryesore maqedonase kanë fituar 100 deputetë, ndërsa 20 mandatet e tjera janë ndarë mes 4 partive politike të shqiptarëve. 10 mandate deputetësh ka fituar BDI-ja, 5 “Lëvizja Besa”, tre mandate ka fituar Aleanca për Shqiptarët dhe PDSH ka marrë vetëm dy deputetë.  Shqiptarët duke u ndarë në shumë parti kanë humbur të paktën tetë apo nëntë mandate. E njëjta ka ndodhur edhe në Mal të Zi.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, sot do të qëndrojë në vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare …