Ahmet Qeriqi

Rexhep Selimi: Udhëheqësit e PDK-së se po fshihen në debatin për luftën, nuk ka luftë komandantësh

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, ka akuzuar udhëheqësit e PDK-së, të cilët, sipas tij, po fshihen në debatin për luftën, duke i nxjerrë zyrtarët tjerë të kësaj partie. Ai ka thënë se këtu nuk ka ”luftë” të komandantëve, duke shtuar se një fjalë e vetme në Kuvend, ka aktivizuar Ganimete …

Më shumë...

OKB-ja kundër paqeruajtësve abuzues e të panjerëzishëm

OKB-ja kundër paqeruajtësve abuzues e të panjerëzishëm

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka mbështetur thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Ki Mun për të kthyer mbrapsht në vendet e tyre, paqeruajtësit që abuzojnë me fëmijë e të mitur ose shfrytëzojnë njerëzit që duhet t’i mbrojnë. Këshilli miratoi një projekt-rezolutë të paraqitur nga Shtetet …

Më shumë...

Ismet Azizi: Pas zgjedhjeve në Serbi, Sanxhaku me Autonomi?

Ismet Azizi

Sanxhaku verior është në prag të zgjedhjeve lokale dhe parlamentare të cilat do të mbahen më 24 prill të këtij viti. Nga këto zgjedhje varet edhe çështja e autonomisë së Sanxhakut. Edhe pse nuk u arrit ndonjë marrëveshje ne mes Zukorliqit dhe Uglaninit, sloganet e tyre lënë të kuptohet se …

Më shumë...

Kadri Rexha: Drama e aspiratave kombëtare

Kadri Rexha

 (Adem Dema, “Politika dhe pushka”, dramë, LSHK, Prishtinë, 2012) 1. Drama “Politika dhe pushka” e shkrimtarit Adem Dema është vepër e veçantë e letërsisë shqipe. Nëse jo kryevepër, në saje të temës, idesë, porosisë dhe vlerave letrare, padyshim, kjo dramë do të mbetet vepra më autobiografike dhe më e çmuar …

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja: Zgjedhja e Thaçit kryetar u bë në gjendje të jashtëzakonshme duke i shantazhuar edhe deputetët

Rexhep Qosja

Në një bisedë për “Vizion Plus” me gazetaren, Rudina Xhunga, akademiku i mirënjohur Rexhep Qosja duke folur lidhur me zgjedhjen e Hashim Thaçit në krye të Shtetit të Kosovës ka thënë se procesi ndodhi në gjendje të jashtëzakonshme që shpalli Kuvendi. Në botën demokratike, zakonisht, jemi mësuar, kemi parë, kemi …

Më shumë...

Murat Musliu: Pasurimi i shpejtë pas luftës dhe karriera politike i ka prishur disa ish-komandantë të UÇK-së

Murat Musliu: Pasurimi i shpejtë pas luftës dhe karriera politike i ka prishur disa ish-komandantë të UÇK-së

Në një intervistë për “Koha Ditore”, Murat Musliu, i burgosur politik i vitit 1981, reporter i luftë së UÇK-së dhe kryetar i KLMDNJ-në për Skënderaj ka deklaruar se pasurimi i shpejtë pas përfundimit të luftës dhe karriera politike, i ka prishur disa nga ish-komandantët e UÇK-së, të cilët dikur kishin …

Më shumë...

Kina dhe Rusia kundërshtojnë vendosjen e sistemit të avancuar amerikan të mbrojtjes raketore në Korenë Jugore

Kina dhe Rusia kundërshtojnë vendosjen e sistemit të avancuar amerikan të mbrojtjes raketore në Korenë Jugore

Kina dhe Rusia e kundërshtojnë fuqishëm vendosjen e mundshme të sistemit të avancuar amerikan të mbrojtjes raketore në Korenë Jugore. Derisa janë rritur tensionet nga kërcënimi atomik i Koresë Veriore, Uashingtoni dhe Seuli, javën e kaluar i kanë filluar bisedimet për vendosjen e sistemit të sofistikuar THAAD. Ministri i jashtëm …

Më shumë...

Forcat e armatosura të opozitës në Siri kanë goditur një aeroplan të forcave të Assadit

Forcat e armatosura të opozitës në Siri kanë goditur një aeroplan të forcave të Assadit

Pjesëtarët e Ushtrisë çlirimtare të Sirisë dhe luftëtarët e opozitës kanë goditur një aeroplan të forcave të Assadit, në rrethinën  e Hamit, i cili nuk po e respekton marrëveshjen e armëpushimit, bëjnë të ditur burimet e Al-Xhazirës. Nuk dihet për fatin e pilotëve të cilët, ne këtë rast ishin katapultuar, …

Më shumë...

Përkujtohet Drazha Mihajloviqi në vendin ku kishte masakruar 3000 myslimanë boshnjakë më mesin e tyre edhe 128 fëmijë

Përkujtohet Drazha Mihajloviqi në vendin ku kishte masakruar 3000 myslimanë boshnjakë më mesin e tyre edhe 128 fëmijë

Në gjashtëdhjetë vjetorin e kapjes gjallë, nga partizanët e Titos, të udhëheqësit çetnik serb, Drazha Mihajloviq, Lëvizja Çetnike serbe sot të Vishegrad, organizon manifestime në përkujtim të kriminelët më famëkeq të luftës së Dytë Botërore, në Jugosllavi. Ky manifestim bëhet në vendin ku çetnikët serbë të Mihajloviqit kishin vrarë 3000 …

Më shumë...

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, ka dënuar sulmin kundër Presidencës së Kosovës

Atifete jahjaga

Kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, ka dënuar sulmin kundër ndërtesës së Kuvendit, ku është e vendosur edhe Presidenca e Kosovës. Aktin e tillë të sulmit Jahjaga e konsideron veprim të papranueshëm që dëmton pronën publike dhe synon të krijojë pasiguri për qytetarët e Kosovës. Ajo ka shprehur shqetësimin e saj për …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Sulmi kundër pronës zyrave të Presidencës është i pa pranueshëm dhe i dënueshëm

Limaj

Sulmin kundër  zyrave të Presidencës, në objektin e Kuvendit të Kosovës e ka dënuar edhe kryetari i Nismës,  Fatmir Limaj. Ai me anë të një postimi aktin e tillë e  ka cilësuar sulm vandal, duke kërkuar nga organet përgjegjëse, që kryesit e këtij sulmi t’ i sjellin para drejtësisë. Sulmi …

Më shumë...

Driton Çaushi: Sulmet kundër Presidencës janë të papranueshme dhe të dënueshme

Driton Çaushi

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka shkruar se sulmet kundër Zyrës së Presidentes janë të papranueshme dhe të dënueshme, ndërsa ka ftuar organet përkatëse që të veprojnë, edhe pse pushtetit i intereson që Policinë ta përdorë vetëm që të shtypë protestat. Ministria e Brendshme dhe Policia duhet të vepronin pikërisht …

Më shumë...

Nisma ka publikuar skandalin e Kuvendit për shkeljet e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë

Nisma ka publikuar skandalin e Kuvendit për shkeljet e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë

Nisma për Kosovën sot ka mbajtur konferencë për medie, ku anëtari i kryesisë së NISMA për Kosovën, Bajram Ajeti, ka folur rreth skandalit të Kuvendit të Kosovës në lidhje me shkeljet ligjore në plotësim-ndryshimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë. Anëtari i kryesisë së NISMA-s, Bajram Ajeti …

Më shumë...

AAK: Qeveria të mos paragjykojë kryesit e mundshëm të aktit qyqar mbi Presidencë

AAK: Qeveria të mos paragjykojë kryesit e mundshëm të aktit qyqar mbi Presidencë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar lidhur me sulmin në zyrat e Presidencës së Kosovës, duke e quajtur këtë sulm si akt kriminal dhe të dënueshëm.  “Sulmi i sotëm mbi ndërtesën e Presidencës, është një akt kriminal, i dënueshëm dhe kërkon ndërhyrjen urgjente të organeve të rendit për zbardhjen …

Më shumë...

Avni Klinaku: Skandaloz reagimi Qeverisë së Kosovës lidhur me sulmin mbi zyrat e Presidencës

Klinaku: Prapa politikave perfide të Thaçit e Kurtit fshihet lufta e egër për pushtet

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Avni Klinaku e ka quajtur skandaloz reagimin e Qeverisë së Kosovës lidhur me sulmin mbi zyrat e Presidencës. Etiketimi i “përfaqësuesve politik”, me aludimin e qartë në subjekte të caktuara politike, ka dy qëllime: përfitimin politiko-partiak nga dhuna e ushtruar apo fshehja e …

Më shumë...

PDK: Sulmi anarkist në zyrat e Presidencës atakon vlerat themelore të shtetit tonë

PDK: Sulmi anarkist në zyrat e Presidencës atakon vlerat themelore të shtetit tonë

Partia Demokratike e Kosovës reagoi ashpër kundër sulmit me koktej molotovi ndaj zyrave të Presidencës së Republikës së Kosovës.  Sulmet e tilla kriminale që po ndodhin në vazhdimësi, synojnë të krijojnë klimën e frikës dhe pasigurisë në shoqërinë tonë, si rrjedhojë janë të papranueshme dhe të dënueshme. Partia Demokratike e …

Më shumë...