Ahmet Qeriqi

Moska kërkon nga Serbia të mbajë referendum para hyrjes në BE dhe në NATO

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë kërkon që të mos përshpejtohet marrëveshja Kosovë – Serbi

Gazeta beogradase, “Blic” bën të ditur se autoritetet e larta të Kremlinit  kanë kërkuar nga Serbia që paralelisht me zgjedhjet presidenciale në vitin e ardhshëm të mbahet edhe referendumi për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO. Referendumi është temë e të gjitha bisedimeve ndërmjet zyrtarëve rusë e serbë. …

Më shumë...

Krichbaum: Shqipërisë mund t’ia heqin statusin e vendit kandidat për shkak të zvarritjes së “Reformës në Drejtësi”

Gjermania është lodhur me politikën shqiptare dhe debatet e saj mbi reformën në drejtësi. Kancelarja Angela Merkel, nëpërmjet kryetarit të Komisionit të Çështjeve Evropiane në Bundestag, Gunther Krichbaum, ka artikuluar dhe “kërcënimin” më të rëndë për Shqipërinë. “Mendoj që të gjitha palët e përfshira të jenë të ndërgjegjshme për përgjegjësinë …

Më shumë...

Sharësi i nënave shqiptare, Jabllanoviq vendos kurora lulesh në Koshare, atje ku u vranë kriminelët serbë gjatë luftës

Sharësi i nënave shqiptare, Jabllanoviq vendos kurora lulesh në Koshare, atje ku u vranë kriminelët serbë gjatë luftës

Në ditën e sotme, të cilën serbët e shënojnë si fitore historike, me humbjen fatale të Betejës së Kosovës të qershorit të vitit 1389, ata kanë orgjizuar  duke ngjallur mitet, duke përkujtuar viktimat, madje edhe serbët që u vranë në Koshare nga UÇK-ja dhe NATO-ja. Mbrojtjen e tyre, gjatë ditës, …

Më shumë...

Policia e Malit të Zi ka hequr flamurin shqiptar në pikën ku e kishte shënuar Vetëvendosja

Policia e Malit të Zi ka hequr flamurin shqiptar në pikën ku e kishte shënuar Vetëvendosja

Policia e Malit të Zi ka hequr flamurin shqiptar dhe një tabelë me mbishkrimin “Mirë se vini në Republikën e Kosovës”, të cilat, ditë më parë i kishte vendosur Lëvizja Vetëvendosje,  për të treguar se ku është kufiri i Kosovës duke mos e pranuar  marrëveshjen e demarkacionit mes Kosovës dhe …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë shpalli të pafajshëm 3 të akuzuarit nga komuna e Drenasit

Janë liruar nga akuza për shpërdorim të detyrës zyrtare, kryetari i Drenasit, Nexhat Demaku dhe dy zyrtarët komunalë, Ajet Demiri e Gani Halilaj. Gjykata Themelore në Prishtinë shpalli të pafajshëm 3 të akuzuarit, pasi me fakte e dëshmi nuk është vërtetuar aktakuza gjatë zhvillimit të procesit gjyqësor. Vendimin e shpalli …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Si mund të rrinte Anglia në një Union me shtetet parazite dhe të falimentuara të Evropës

BREXIT

Pa hyrë në historikun dhe nevojën, apo pa nevojën e  themelimit të Unionit ekonomik tregtar evropian, të para 60 viteve, Anglia, njëra  ndër shtetet më të fuqishme dhe më me  ndikim në ndërtimin e revolucionit teknologjik në historinë e rruzullit, nuk është thjesht vetëm  një shtet anëtar me ndikim i …

Më shumë...

Është përuruar libri: “Zhurmuesit e demokracisë”, i autorit, Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi

Më 28 qershor, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës,  “Pjetër Bogdani” është përuruar libri, “Zhurmuesit e demokracisë”, i autorit, Jakup Krasniqi. Për librin dhe temat që ka trajtuar autori, në veprën e sapo dalë nga shtypi, ka folur studiuesi nga Tirana, Behar Gjoka, i cili ka segmentuar disa veçori krijuese e …

Më shumë...

Gjashtë shtetet e Ballkanit ku ka popullatë shumicë apo pakicë me besim islam nuk janë anëtarësuar në BE

Gjashtë shtetet e Ballkanit ku ka popullatë shumicë apo pakicë me besim islam nuk janë anëtarësuar në BE

Mbase është paradoksale, mbase mund të jetë edhe një koincidencë,  por është fakt se gjashtë shtete të Ballkanit dikur pjesë e Jugosllavisë, ku ka popullatë me besim islam ende nuk janë pranuar në BE. Në këtë mes Serbia ka edhe probleme të tjera me BE-në, sepse ajo nuk dëshiron të …

Më shumë...

Sot në Bibliotekën Kombëtare është përuruar libri: “Zhurmuesit e demokracisë”, i autorit, Jakup Krasniqi

Sot në Bibliotekën Kombëtare është përuruar libri: “Zhurmuesit e demokracisë", i autorit, Jakup Krasniqi

Sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës,  “Pjetër Bogdani” është përuruar libri, “Zhurmuesit e demokracisë”, i autorit, Jakup Krasniqi. Për librin dhe temat që ka trajtuar autori, në veprën e sapo dalë nga shtypi, ka folur studiuesi nga Tirana, Behar Gjoka, i cili ka segmentuar disa veçori krijuese e tematike të …

Më shumë...

Disa nga mediet në gjuhën shqipe Luftën e Kosovës e përkujtojnë sipas kalendarit serb

Milush Kopiliqi

Beteja e Kosovës është zhvilluar më 15 qershor të vitit 1389 dhe jo më 28  qershor,  që është data e kalendarit serb, julian  por jo data e vërtetë historike, sipas kalendarit tonë dhe atij evropian. Përkujtimi i kësaj dite nga shumë medie në Kosovë është mbështetje e versionit serb për …

Më shumë...

Kerry dhe Stoltenberg: NATO-ja është bërë edhe më e rëndësishme me rastin e daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja

Kerry dhe Stoltenberg: NATO-ja është bërë edhe më e rëndësishme me rastin e daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja

Sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Kerry dhe sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë një takimi, në Bruksel kanë konstatuar se Aleanca është bërë edhe më e rëndësishme me rastin e daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja. Kerry ka veçuar faktin se NATO-ja do të përparojë edhe më …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Nisma është kundër Gjykatës Speciale, për shkak se kjo Gjykatë është monoetnike

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi  ka thënë se partia e tij është kundër Gjykatës Speciale, për shkak se kjo Gjykatë është  njëetnike, gjë që është kundër vlerave të demokracisë. Kemi treguar pse jemi kundër Gjykatës Speciale, dhe argumenti kryesor ka qenë se kjo Gjykatë nuk …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Situata e sigurisë në Kosovë vazhdon të mbetet nën mëshirën e rastësisë

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi kërkon kushte më të mira për Policinë e Kosovës

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Rexhep Selimi, konsideron se situata e sigurisë në Kosovë vazhdon të mbetet nën mëshirën e rastësisë. Në një intervistë për “Epoka e re”, ai ka thënë se edhe po të kishim kapacitete të plota nuk do të ishin efektive për shkak të qasjes se Qeverisë …

Më shumë...

Vetëvendosja: Përmendorja e Car Lazarit në Mitrovicë dëshmon karakterin shovinist të “Zajednicës” si projekt

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka reaguar në lidhje me paralajmërimin e vendosjes së  përmendores së ‘Car Lazarit” në veriun e Mitrovicës. Ymeri ka shkruar se me ngritjen e kësaj përmendoreje dëshmohet karakteri shovinist i “Zajednicës” si projekt. Veprimet kolonialiste të Serbisë kanë qenë përherë të përcjella nga retorika …

Më shumë...

Policia e Kosovës në shërbim të aktiviteteve që mban Serbia në vendin tonë me rastin e një feste fetare me karakter politik

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Policia e Kosovës ka ndërmarrë të gjitha masat e jashtëzakonshme për të siguruar festën e serbëve të quajtur Vidovdan që do të mbahet nesër në Mazgit, ish-Gazimestan. Po për nder të kësaj feste, nesër në sheshin e  Mitrovicës së veriut do të zbulohet përmendorja e ‘Car Llazarit”. Në komunikatën e …

Më shumë...

Në tortura çnjerëzore regjimi i Assadit, në Siri, ka mbytur mizorisht 12.679 njerëz

Në tortura çnjerëzore regjimi i Assadit, në Siri, ka mbytur mizorisht 12.679 njerëz

Nga torturat çnjerëzore, që ka ushtruar dhe po ushtron  regjimi i  Assadit, në Siri janë mbytur mizorisht 12.679 njerëz, nga ky numër ISIS-i ka mbytur 29 veta. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, duke u mbështetur në burime të faktuara ka bërë të ditur se gjatë pesë viteve të …

Më shumë...