Fillimi / Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi e ka konsideruar “Ballkanin e hapur” si një nismë të gabuar

Shaip Kamberi - Brnabiqit: Kosova është shtet pavarur dhe se për të hyrë në të, iu duhet leje e veçantë

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi e ka konsideruar “Open Balkan” si një nismë të gabuar, pasi të drejtat themelore të shqiptarëve në Serbi janë shkelur. Ai theksoi se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq luan me dy standarde, sepse kërkon të realizojë Serbinë e Madhe. Në fjalën e ...

Më shumë...

Sot nuk u shënua asnjë rast i vdekjes nga virusi korona, janë paraqitur 16 raste të reja, janë shëruar 33 të infektuar

Sot nuk u shënua asnjë rast i vdekjes nga virusi korona, janë paraqitur 16 raste të reja, janë shëruar 33 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtare të Shëndetit Publik   ka njoftuar se në 24 orët e fundit, nga testimi i 2280 rasteve të dyshuara me virusin korona, janë konfirmuar 16 të infektuar. Gjatë kësaj periudhe kohore  nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes, ...

Më shumë...

Niko Peleshi: Kosova nuk është çerek shteti, as gjysmë shteti, por shtet në kuptimin e plotë të fjalës

Niko Peleshi: Kosova nuk është çerek shteti, as gjysmë shteti, por shtet në kuptimin e plotë të fjalës

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Shqipërisë, Niko Peleshi ka thënë se të gjitha vendet në  NATO dhe në Bashkim Evropian,  duhet të jenë të kujdesshëm e të qartë e t’i ‘kalibrojnë’ mirë qasjet dhe deklaratat që të mos mbeten të paqarta, sidomos në situata si ajo e pak javëve ...

Më shumë...

Sami Kurteshi, pas humbjes së Vetëvendosjes në të gjitha komunat e Kosovës, bën fajtor LDK-në dhe PDK-në për vjedhje votash

Sami Kurteshi

Anëtari i KQZ-së nga radhët e Vetëvendosjes, Sami Kurteshi, pas humbjes së partisë që e përfaqëson në të gjitha komunat e Kosovës, bën fajtor  LDK-së dhe PDK-në, të cilat sipas tij votat kanë tentuar të vidhen nga komisionerë të këtyre dy partive.  Ai ka thënë: Në një vendvotim, në Komunën ...

Më shumë...

Federata e Boksit e Shqipërisë nuk merr pjesë në kampionatin e Beogradit, nëse nuk lejohet pjesëmarrja e Kosovës

Federata e Boksit e Shqipërisë nuk merr pjesë në kampionatin e Beogradit, nëse nuk lejohet pjesëmarrja e Kosovës

Boksierët e përfaqësueses së Kosovës, në orët e hershme të së shtunës, nuk janë lejuar që të hyjnë në territorin e Serbisë, përmes pikëkalimit kufitar në Dheun e Bardhë. Për shkak të kësaj ndalese, Shqipëria ka paralajmëruar se nuk do të marrë pjesë në Kampionatin e Boksit, që mbahet në ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Halit Berisha – Njësiti Gueril”, i autorit, Shaban Braha

Doli nga shtypi libri: “Halit Berisha-Njësiti Gueril”, i autorit, Shaban Braha

Në veprën publicistike, “Halit Berisha-Njësiti Gueril”, autori, Shaban Braha, ka pasqyruar jetën dhe veprën e luftëtarit, Halit Berisha, pjesëtar i “Grupit Gueril” të Rifat Berishës, i cili ka vazhduar veprimtarinë luftarake edhe pas rënies së luftëtarit të mirënjohur të Kosovës, kryetrimit të kohës së tij, Rifat Berisha.  Duke qenë njohës ...

Më shumë...

Greqia nuk lejon Përfaqësuesen Kosovës, të marrë pjesë në Kampionatin Mesdhetar të karatesë, në Limassol të Qipros

Greqia nuk lejon Përfaqësuesen Kosovës, të marrë pjesë në Kampionatin Mesdhetar të karatesë, në Limassol të Qipros

Në kampionatin mesdhetar të karatesë për kadetë, juniorë dhe seniorë që mbahet  nga 22 deri 24 tetor në qytetin Limassol të Qipros, Përfaqësuesja e Kosovës, është lajmëruar për këtë garë me 40 pjesëmarrës përfshirë edhe stafin teknik. Por ekspedita e Kosovës gjatë udhëtimit është ndaluar në kufirin Maqedoni Veriore – ...

Më shumë...

Burim Ahmetaj ka bërë të ditur se votat e dërguara me postë në KQZ do të numërohen ditëve në vijim

Burim Ahmetaj ka bërë të ditur se votat e dërguara me postë në KQZ do të numërohen ditëve në vijim

Kryeshefi i Sekretariatit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Burim Ahmetaj ka bërë të ditur se votat e dërguara me postë në KQZ do të numërohen ditëve në vijim. Ahmetaj njoftoi gjatë mbledhjes së KQZ-së se nga pakot me vota, janë refuzuar 1 mijë e 324 zarfe. “Për votat me postë, ...

Më shumë...

Kina kërkon maturi e vetëpërmbajtje nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës rreth çështjes së Tajvanit

Kina kërkon maturi e vetëpërmbajtje nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës rreth çështjes së Tajvanit

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Wang Wenbin, në një deklaratë për medie kërkoi nga  Shtetet e Bashkuara të Amerikës të jenë të matura me fjalët dhe veprimet e tyre rreth çështjes së Tajvanit e të mos dërgojë ndonjë sinjal të gabuar te “forcat separatiste për pavarësinë e Tajvanit”. ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, ka thënë se formimi i aleancave jashtë NATO-s dëmton Aleancën

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, ka thënë se formimi i aleancave jashtë NATO-s dëmton Aleancën

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, është citur të ketë deklaruar se formimi i aleancave jashtë NATO-s do t’i dëmtojë raportet dypalëshe mes vendeve dhe vetë këtë organizatë. Dihet se Greqia dhe Franca në shtator nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes dhe strategjisë ushtarake, ku përfshihet ...

Më shumë...

Isidoros Karderinis: AUKUS: PARTNERITETI SHBA-MB-AUSTRALI

Karderinis Isidoros

Partneriteti i ri, AUKUS, aleanca e re gjeopolitike e Australisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, për të rritur sigurinë në zonën e Oqeanit Indian dhe Paqësor parashikon sigurimin e teknologjisë nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe në Australi të jetë në gjendje të zhvillojë nëndetëse me ...

Më shumë...

Radio-Evropa e Lirë, intervistë me Charles Kupchan, ekspert i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në SHBA

Radio-Evropa e Lirë, intervistë me Charles Kupchan, ekspert i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në SHBA

Charles Kupchan, ekspert i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë në Shtetet e Bashkuara, ka thënë se rajoni i Ballkanit gjendet në listën e prioriteteve të administratës amerikane. Kupchan, njëherësh profesor në Universitetin Georgetown në Uashington, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se, Shtetet e Bashkuara dhe ...

Më shumë...

Në Gjykatën Speciale është caktuar paneli që do të merret me apelin e krerëve të UÇK-së për disa defekte në aktakuzat kundër tyre

Nga 15 korriku Gjykata Speciale do t’i lejojë familjarët e krerëve të UÇK-së që t’i vizitojnë ata

Në Gjykatën Speciale është caktuar paneli që do të merret me apelin e ish-krerëve të UÇK-së për disa defekte në aktakuzën ndaj tyre. Paneli i Apelit është caktuar nga kryetarja,  Ekaterina Trendafilova, e cila emëroi gjyqtarët: Mishele Picard, Emilio Gatti, Nina Jorgensen. Rexhep Selimit, Hashim Thaçit e Jakup Krasniqit iu ...

Më shumë...

Policia zvarrit përgjigjen që i ka drejtuar Gjykata Speciale për kapacitetet që ajo ka për mbrojtjen në liri të krerëve të UÇK-së

Sindikalistët e Policisë paralajmërojnë protesta, ndihen të diskriminuar pas vendimit të fundit të Qeverisë

Kaluan 9 ditë prej kur Gjykata Speciale i ka dërguar një kërkesë drejtorit të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, por ai ende nuk i ka kthyer përgjigje. Gjykata ka kërkuar nga ai të sqarojë kapacitetet e Policisë së Kosovës për të garantuar në rast se për ndonjërin  nga të akuzuarit, ...

Më shumë...

KPK: Nëse Qeveria nuk distancohet nga deklaratat e zv. ministrit Sallahu ndërpritet çfarëdo komunikimi ndër-institucional

KPK: Nëse Qeveria nuk distancohet nga deklaratat e ministri Sallahu ndërpritet çfarëdo komunikimi ndër-institucional

Këshilli Prokurorial i Kosovës shprehet  thellësisht i shqetësuar me deklaratat e zëvendësministrit të Drejtësisë, Blerim Sallahu, i cili  prokurorët i quan  kriminelë. KPK thotë se deklaratat e Zëvendësministrit të Drejtësisë janë linçuese, tendencioze, paragjykuese dhe kanë për qëllim dëmtimin e sistemit prokurorial. “Nëse pushteti ekzekutiv nuk distancohet nga deklaratat e ...

Më shumë...

OAK: “RroniFer” SH.P.K. inauguron fabrikën e re

OAK: “RroniFer” SH.P.K. inauguron fabrikën e re

Biznesi anëtar në Odën e Afarizmit të Kosovës (OAK), “RroniFer” SH.P.K., me pronar Labinot dhe Besfort Kameri, inauguroi fabrikën e re në Gjakovë. Në fjalimin e tij të hapjes, Labinot Kameri, falënderoi bashkëpunëtorët për besimin e treguar ndër vite, e gjithashtu falënderoi edhe punonjësit për angazhimin e vazhdueshëm, pasi që ...

Më shumë...