mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
valamobile
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Nuk ka drejtësi aty ku mëshirohen krimet e gjenocidit

Jakup Krasniqi

I “Me qëllim që refugjatët shqiptarë të mund të ktheheshin në vendin e tyre, duhet fshirë çdo gjurmë pranie ushtarake të pushtetit policor e administrativ serb”.   Paul Garde Më 17 maj 2019, “Zëri” na bëri me dije se: “Franca, së bashku me disa shtete të tjera anëtare, besojnë që në ...

Më shumë...

Gani Çarri: Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti (1904 – 1946)

Gani Çarri: Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti (1904 - 1946)

Hajdar Maloku-Planeja u lind në fshatin Planejë të Hasit, fshat piktoresk dhe mu buzë kufirit shqiptaro-shqiptar. Ai që në moshën fëmijërore do të kalonte në Shqipëri, ku mbaroi shkollimin fillor dhe atë të mesëm me shumë sukses, arsye e cila bëri që atij, ti ndahej edhe një bursë shtetërore nga ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Përse munguan fotografitë kur u kërkuan nga populli, a është ky dështim i konceptit?

Ilir Muharremi: Përse munguan fotografitë kur u kërkuan nga populli, a është ky dështim i konceptit?

Kosova u prezantua me artistin Alban Muja aty ishin prezent ministri i kulturës Kujtim Gashi si dhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Vincent Honoré, i cili është drejtor i Ekspozitave dhe Programeve në MoCo Montpellier Contemporain, është zgjedhur si kurator i pavijonit të Kosovës, bashkë me Anya Harrison, e të njëjtit institut, ...

Më shumë...

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Gjatë një bisede në studion e TV-Diellit, veprimtarja, Myrvete Hoti-Kasumi, motra e Ukshin Hotit, veprimtarit të mirënjohur të kombit, ka rrëfyer për familjen, dhunën që në mënyrë sistematike kishin ushtruar në atë familje regjimet pushtuese antishqiptare, për rëniet e ngritjet, sidomos për  jetën e kolosit të mendimit politik e filozofik ...

Më shumë...

Angela Merkel: Evropa duhet të ecën vetë, pa Amerikën, Kinën apo Rusinë

Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaron se nuk ekziston më një rend botëror sikur ai që ishte  krijuar pas Luftës së Dytë Botërore dhe se Shtetet e Bashkuara praktikisht renditen me Kinën dhe Rusinë si kundërshtarë të Evropës. “Nuk ka dyshim se Europa duhet të ripozicionohet në një botë të ndryshuar. ...

Më shumë...

Flota amerikane në Gjirin Persik është brenda rrezes së veprimit të raketave me rreze të shkurtër të Iranit

Flota amerikane në Gjirin Persik është brenda rrezes së veprimit të raketave me rreze të shkurtër të Iranit

Zëvendës-komandanti i Gardës Revolucionare Iraniane Muhammad Saleh Jokar ka paralajmëruar se flota amerikane në Gjirin Persik është brenda rrezes së veprimit të raketave me rreze të shkurtër të Teheranit. Jokar tha se SHBA-të nuk mund ta përballojnë një luftë të re në rajon. “Edhe raketat tona me rreze të shkurtër ...

Më shumë...

Andrew Page i thotë Lulzim Bashës se zgjedhjet e 30 Qershorit do të njihen edhe sikur të gjitha bashkitë të fitohen nga PS-ja

Andrew Page i thotë Lulzim Bashës se zgjedhjet e 30 Qershorit do të njihen edhe sikur të gjitha bashkitë të fitohen nga PS-ja

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha po zhvillon një vizitë në Britani të Madhe, ku ka marrë një tjetër thirrje të fortë nga ndërkombëtarët që të ulet në bisedime pa kushte me kryeministrin Edi Rama. Pas takimeve me Konservatorët, ai ka zhvilluar një takim në mesditë me Andrew Page dhe qëndrim ...

Më shumë...

Sot përfundon fushata elektorale e partive politike për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të vendit, të cilat mbahen nesër

Zgjedhjet ne veri te Kosoves

Sot përfundon fushata elektorale e partive politike për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të vendit, të cilat pritet të mbahen të dielën, më 19 maj. Në këtë garë zgjedhore për kryetarë të Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveçanit dhe Mitrovicës Veriore marrin pjesë edhe LDK-ja e  Vetëvendosja. Kandidatja nga PDK, Gonxhe Çaushi, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: 70-vjet nga rënia e Rifat Berishës në altarin e lirisë

Jakup Krasniqi: 70-vjet nga rënia e Rifat Berishës në altarin e lirisë

Sot, këtu në Berishën e Tahirit, të Rifatit e të Halitit, na ka sjellë një rënie e madhe e ndodhur këtu e 70 vjet më parë në fshatin Gajrak të Malishevës. Këtu na ka sjellë kujtimi e nderimi për sakrificën e katër Berishajve të rënë njëherësh – Rifatit, Islamit, Mustafës ...

Më shumë...

Në fshatin Berishë u mbajt tubim përkujtimor në 70 vjetorin e vrasjes së Rifat Berishës e bashkëluftëtarëve të tij

Në fshatin Berishë u mbajt tubim përkujtimor në 70 vjetorin e vrasjes së Rifat Berishës e bashkëluftëtarëve të tij

Sot, në fshatin Berishë të Komunës së Malishevës, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës, Ragip Begaj, është mbajtur tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të vrasjes së atdhetarëve, Rifat Berisha, Mustafë Berisha, Islam Berisha dhe Brahim Berisha, të cilët i vranë më 17 maj të vitit 1949.  Në këtë ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Vet Kosova është fotografia e gjenocidit të Serbisë në vitet 1998-1999

Hashim Thaçi

Kryetari Kosovës, Hashim Thaçi i pyetur lidhur me fotografinë e publikuar dje nga deputetja Flora Brovina, ku shihej të dhunohej një grua nga disa ushtarë, por që pastaj u ngritën dyshime se ngjarja në fotografi kishte ndodhur në Irak e jo në Kosovë siç pretendonte Brovina, ka deklaruar se  Vet ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një fotografi që nxori në sipërfaqe një histeri të neveritshme

Ahmet Qeriqi

Fotografia, që ka publikuar deputetja e PDK-së, Flora Brovina, duke menduar se ajo ishte filmuar gjatë luftës në Kosovë dhe  duke pretenduar që ajo nxirrte në sipërfaqe mizoritë e kriminelëve serbë mbi femrat shqiptare gjatë luftës në vendin tonë, nga disa medie dhe emra të përveçëm, zyrtarësh e deputetesh  nxori ...

Më shumë...

Fitim Çaushi: Faik Konica spektakël lajkash me Zogun, vrasësin e Gurakuqit, Hasan Prishtinës, Avni Rrustemit, Elez Isufit…

Fitim Çaushi

( Pjesë nga studimi Faik Konica spektakël lajkash me Zogun) Kontributi i Gurakuqit në revistën “Albania” ka qenë shumë i madh, veçanërisht në fushën e gjuhës shqipe dhe në forcimin e përmbajtjes kombëtare të revistës. I ndodhur në një pozitë jo të favorshme, për shkak të antarësimit në shoqërinë “Bashkimi”, ...

Më shumë...

OAK: Ligji i punës po shkelet nga ana e institucioneve të Kosovës

OAK: Ligji i punës po shkelet nga ana e institucioneve të Kosovës

Shkelja e Ligjit të Punës nga ana e Institucioneve të Kosovës, konkretisht orari i punës, ishte qëllimi i konferencës së organizuar gjatë ditës së sotme nga Oda e Afarizmit të Kosovës.   Anëtari i Bordit të OAK-së, Hamdi Malushaj tha se Oda e Afarizmit të Kosovës ka analizuar në detaje Projektligjin ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Tradhtarët dhe hajdutët nuk kanë atdhe

Skënder S. Kapiti

 Tradhtarët, hajdutët por edhe biznesi e paraja e pisët e tyre “e duan” shtetin, shoqërinë dhe atdheun  deri aty dhe deri atëhere kur kanë mundësinë dhe shansin për t’i vjedhur, grabitur dhe shfrytëzuar ato. Dhe më e keqja vjen atëhere kur tradhëtia, hajnija dhe paraja e biznesi i pisët shkrihen ...

Më shumë...

Prof. asoc. dr. Shkelqim Millaku: Roli i komunikimit ndërmjet Ismail Kadaresë dhe Ukshin Hotit “Bisedë përmes hekurash”

Prof.asoc.dr.Shkelqim Millaku

Çdo bashkëbisedim midis dy njerëzve që nuk janë takuar kurrë, që ndodheshin tepër larg njëri-tjetrit e në kushte tejet të ndryshme është dhe ishte padyshim i vështirë. Shkrimin tim analizues dhe vështrues do ta rreshtoj në disa këndvështrime dhe në thelb të veçantë do të analizohet komunikimi ndërmjet I. Kadaresë ...

Më shumë...