Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 30)

Ahmet Qeriqi

Albert Z. Zholi: Kujtimet e veteranit dhe shkrimtarit Fejzi Murati, “Nderi i qytetit” të Kuçovës

Albert Z. Zholi: Kujtimet e veteranit  dhe shkrimtarit Fejzi Murati,  “ Nderi i qytetit ”  të Kuçovës

 Kujtimet e veteranit  dhe shkrimtarit Fejzi Murati,  “ Nderi i qytetit ”  të Kuçovës : -Alterteksti  u “shpik” si gjoja novacion, por solli vetëm fitime për grupet klanore pranë qeverisë -Mësuesi i ka duart të lidhura për të marrë masa ndaj një nxënësi Një mësues që gjithmonë ka qenë në kontakt me zhvillimet ...

Më shumë...

Forcat e KFOR-it nga sot marrin nën kontroll pikat kufitare të Kosovës me Serbinë në Jarinjë dhe në Bërnjakë

Forcat e KFOR-it nga sot marrin nën kontroll pikat kufitare të Kosovës me Serbinë në Jarinjë dhe në Bërnjakë

Sot,  pritet të hapen  pikat kufitare të Kosovës me Serbinë, në Jarinje dhe në Bërnjakë. Në orët e hershme të mëngjesit,  në afërsi të këtyre dy pikave kufitare janë parë pjesëtarë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it. Këto dy pika kufitare janë bllokuar nga serbët lokalë prej 20 shtatorit, pasi  Qeveria ...

Më shumë...

Lulzim Peci: Stoltenberg iu ka drejtuar kryeministrit, Albin Kurti, vetëm në emër, ndërsa Vuçiqit si kryetar i Serbisë

Lulzim Peci: Stoltenberg iu ka drejtuar kryeministrit, Albin Kurti, vetëm në emër, ndërsa Vuçiqit si kryetar i Serbisë

Drejtori ekzekutiv i Institutit për Hartimin e Politikave, KIPRED dhe ish-ambasadori Lulzim Peci, ka kritikuar ashpër NATO-n, e cila në komunikatën e fundit, i është drejtuar kryeministrit Albin Kurti, vetëm në emër, ndërsa Aleksandar Vuçiqit i është referuar si president i Serbisë. Në njoftimin lidhur mbi takimin mes sekretarit të ...

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, mbajti fushatë zgjedhore në Shtime dhe në Lypjan

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, mbajti fushatë zgjedhore në Shtime dhe në Lypjan

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot ishte për fushatë zgjedhore në Shtime, ku tha se atje pa vullnet e mobilizim të qytetarëve për kandidatin e kësaj partie, Naim Ismajlin. “Për vite me radhë, Shtimja ka krijuar perspektivë për zhvillimin e potencialit të rinisë, ka ofruar zhvillimin e ...

Më shumë...

Sot në Shtime është mbajtur një protestë në kërkim të drejtësisë për pesë anëtarët e mbytur të familjes Ramadani

Sot në Shtime është mbajtur një protestë në kërkim të drejtësisë për pesë anëtarët e mbytur të familjes Ramadani

Sot në Shtime u mbaj një protestë  në kërkim të drejtësisë në rastin ku nga  një aksident ne komunikacion  humbën jetën pesë anëtarët e familjes Ramadani, në qershor të këtij viti. Protestuesit kanë mbajtur pankarta ku shkruhej “Ministre ku je”, “Po drejtësi, jo korrupsion”, e pankarta të tjera. Aksidenti tragjik ...

Më shumë...

Dibran Fylli është kandidat i AAK-së në listën “E para Prishtina” për Asamble në qytetin e Prishtinës në listën zgjedhore me numër 52

Dibran Fylli është kandidat i AAK-së në listën "E para Prishtina" për Asamble në qytetin e Prishtinës në listën zgjedhore me numër 52

Dibrani është kandidat i AAK-së në listën E para Prishtina për Asamble në qytetin e Prishtinës në listën zgjedhore me numër 52. Kandidati i Listës E PARA PRISHTINA, për Asamble komunale të Prishtinës prioritet e ka kulturën dhe është i përkushtuar që të punojë gjithnjë në shërbim të qytetarëve Dibran ...

Më shumë...

Esat Raci shpalos programin për Klinën: Do të udhëheq bashkë me të gjithë qytetarët, pa dallim (VIDEO)

Esat Raci shpalos programin për Klinën: Do të udhëheq bashkë me të gjithë qytetarët, pa dallim (VIDEO)

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Klinës, Esat Raci përmes një video-adresimi ka shpalosur programin e tij për qeverisjen e Klinës për katër vitet e ardhshme. Raci në paraqitjen virtuale përballë qytetarëve duke u zotuar për qeverisje të mirë dhe të barabartë për të gjithë qytetarët, pa ...

Më shumë...

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari, përuroi Poligonin sportiv, në fshatin Qirez

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari, përuroi Poligonin sportiv, në fshatin Qirez

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka bërë përurimin e poligonit sportiv në oborrin e shkollës fillore “Dëshmorët e Qyqavicës”, në fshatin Qirez. Me rastin e përurimit të këtij poligoni, Kryetari Jashari uroi nxënësit për përfundimin e këtij projekti, i cili do shërbejë për gjithë të rinjtë e kësaj ...

Më shumë...

INDEP: Reagim kundër vendimit të Qeverisë për refuzimin e projektit të gazit dhe Marrëveshjes së Uashingtonit

INDEP reagimin kundër vendimit të Qeverisë për refuzimin e projektit të gazit dhe Marrëveshjes së Uashingtonit

‘Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) e sheh me shqetësim refuzimin, dhe veçanërisht mënyrën e refuzimit që Qeveria e Kosovës i ka bërë projektit të gazit dhe rrjedhimisht Marrëveshjes së Uashingtonit. Refuzimi pa alternativë që Qeveria i ka bërë programit të MCC-së dhe mungesa e transparencës për këtë proces dhe alternativat ...

Më shumë...

Gjenerata 2025 e kadetëve të rinj të FSK-së dhanë betimin e tyre solemn

Gjenerata 2025 e kadetëve të rinj të FSK-së dhanë betimin e tyre solemn

Ceremonia e betimit të kadetëve të Qendrës për Studime Universitare e FSK-së,  u mbajt sot në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. Në prani të ministrit të Mbrojtjes, Armend Mehaj, zv.ministrit të Mbrojtjes, Shemsi Syla, zv.komandantit të FSK-së, gjeneralmajor Enver Cikaqi, drejtorit të NALT-it, gjeneral brigade Jorg Ruter, zyrtarëve tjerë të ...

Më shumë...

RKL: Populli gjithnjë ka pasur dhe ka dinjitet, nuk e ktheu dinjitetin një protestë e 1 tetorit, të vitit 1997

RKL

Populli gjithnjë ka pasur e ka dinjitet, dhe nuk e ktheu  dinjitetin një protestë e 1 tetorit, të vitit 1997  sikur ka thënë me mburrje e prepotencë, kryeministri,  Albin Kurti, njëri ndër protestuesit, i cili për atë protestë nuk u dënua me burg, por u rrah nga policia, ashtu sikur ...

Më shumë...

Vrasësi, Bajram Velija nga Prizreni u dënua me burg të përjetshëm, për shkak të vrasjes së bashkëshortes

Vrasësi, Bajram Velija nga Prizreni u dënua me burg të përjetshëm, për shkak të vrasjes së bashkëshortes

Avokati, Arianit Koci ka bërë të ditur se vrasësi, Bajram  Velija, i akuzuar për vrasjen e gruas së tij me 14 plumba,  është dënuar me burg të përjetshëm. Vrasësi i gruas së vet, mori dënimin e merituar, Gjykata, ashtu si e kam propozuar në cilësinë e përfaqësuesit të palës së ...

Më shumë...

Eurodeputetja, Viola von Cramon, mbështet dhe lavdëron Qeverinë Kurti për refuzimin e projektit amerikan të gazit

Viola von Cramon:

Eurodeputetja gjermane, Viola von Cramon, nga radhët e Partisë sëtë Gjelbërve në Gjermani e ka quajtur lajm të mirë vendimin e Qeverisë së Kosovës për të refuzuar projektin e gazifikimit për Kosovën. Von Cramon ka shkruar se vendimi është në të mirën e ambientit dhe në linjë me Planin e ...

Më shumë...

Mjeku, Ilir Tolaj, ka deklaruar se Kosova e ka kaluar valën e fundit me virusin korona

Ilir Tolaj:

Ai tregoi se kjo ishte një nga valët më të vështira të COVID-19, pasi shkaktoi gati 1000 të vdekur. “Ka një rënie drastike të numrit të të infektuarve dhe të shtruarve në Kosovë. Kemi më pak se 250 persona të shtruar në spital, kemi pasur vetëm 4 vdekje një ditë ...

Më shumë...

Zafir Berisha: Kompromisi i Albinit me bandat e Vuqiçit është nënshtrim përballë politikës gjenocidale të Serbisë

Zafir Berisha: Kompromisi i Albinit me bandat e Vuqiçit është nënshtrim përballë politikës gjenocidale të S

Kandidati i Nismës Socialdemokrate,  për kryetar të Prizrenit,   Zafir Berisha, ka thënë se kompromisi i kryeministrit, Albin Kurti  me bandat e Vuqiçit për targat, është nënshtrimi i radhës përballë politikës gjenocidale të Serbisë. A është ky hipokriti, Albin Kurti i cili dikur zotohej  se kurrë nuk do të  bisedojmë  me ...

Më shumë...

David L. Phillips: Kosovës i duhet një përgjigje me sy të çeliktë ndaj synimeve malinje të Rusisë dhe Kinës

David Phillips

Rusia ka qenë mbrojtësja kryesore e Serbisë, duke ofruar ndihmë të sigurisë dhe mbulesë diplomatike që synojnë të minojnë shtet-ndërtimin e Kosovës dhe përpjekjet për të fituar njohje më të madhe globale. Sot, megjithatë, ndikimi i Rusisë po zbehet. Kina e ka mbushur shtrirjen me diplomaci ekonomike; Kosova dhe vendet ...

Më shumë...