mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 30)

Ahmet Qeriqi

Adem Breznica: Masat anti-korrupsion nuk e ndalojnë zbrazjen e Kosovës

Adem Breznica

Largimin e rinisë nga Kosova, dhe kategorive tjera të popullsisë së pashpresë, mund ta pengoj vetëm vazhdimi i gjendjes aktuale, respektivisht fuqizimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar në vend. Premtimet e kujtdo koalicioni, subjekti politik apo kandidati për Kryeministër, se do ta ndalojnë “ikjen e rinisë”, nuk mund të ...

Më shumë...

Kadri Rexha: Fjala, veprimi, pushka dhe gjaku në shërbim të Atdheut

Kadri Rexha: Fjala, veprimi, pushka dhe gjaku në shërbim të Atdheut

(Me rastin e 17-vjetorit të vdekjes së Brahim M. Berishës, luftëtar i mbrojtjes së kufirit të Shqipërisë Etnike, luftëtar i Brigadës së Tretë Sulmuese të UNÇSH-së, bashkëveprimtar i Jusuf Gërvallës, baba i dëshmorit Maxhun Berisha)  *** Ishim të këputë ekonomikisht, pa asnjë hall, pos shpirtit nuk na kish mbetur gjë ...

Më shumë...

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është shprehur i bindur se partive aktuale në pushtet iu ka ardhur fundi

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është shprehur i bindur se partive aktuale në pushtet iu ka ardhur fundi

Ai gjatë një pikniku të organizuar nga anëtarët dhe simpatizantët e kësaj partie në Vllahi të Mitrovicës, tha se ka ardhur çasti që populli ta ndryshojë njëherë e përgjithmonë Kosovën, duke hapur një kapitull të ri.“Sot pesë javë janë zgjedhjet, sot pesë javë votojmë, fitojmë dhe sot pesë javë festojmë…Ditën ...

Më shumë...

Jetlir Zyberaj: Politikanët serbë që janë persona non-grata në Kosovë nuk do të lejohen të vizitojnë vendin tonë

Jetlir Zymberaj

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka reaguar ndaj paralajmërimeve se presidenti serb, Aleksander Vuçiq, mund ta vizitojë Kosovën para zgjedhjeve të 6 tetorit. Ai  ka shkruar se kjo vizitë është një provokim dhe frikësim i serbëve të Kosovës.  “Deklarata e presidentit serb Vuçiq së ...

Më shumë...

Tim Judah: Amerika zgjodhi z. Matthew Palmer të dërguar i posaçëm për Ballkanin Perëndimor

Tim Judah

Ish-zëvendës ndihmës Sekretari i Shtetit për Ballkanin, Matthew Palmer, u emërua së fundi përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor. Publicisti Judah mendon se është mirë që Shtetet e Bashkuara kanë emëruar një person me njohuri të shkëlqyera për rajonin dhe të gjitha figurat kryesore të tij. “Përveç kësaj, unë mendoj se ...

Më shumë...

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi lindi më 24 maj të vitit 1872. Ai është nje prej figurave kryesore elitare te fshatit, një nga politikanët, shkrimtarët dhe juristët më në zë të Shqipërisë pas shpalljes së Pavarësisë, në vitet 20 e 30-të, sidomos në kohën e Zogut. Elitat i japin emër vendlindjes, ashtu si ...

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Për ta nxjerr vendin nga gjendja e jashtëzakonshme, duhen individë të jashtëzakonshëm

Ramadan Bozhlani

Për ta nxjerr vendin nga gjendja e jashtëzakonshme, duhen individ të jashtëzakonshëm, asi që shekujt tregohen kursimtar ndaj lindjes së tyre. Ata, shquhen me oratori, shkathtësi, ndjeshmëri, frymëzim, sakrific, përkushtim, guxim dhe largëpamësi. Ata, edhe kur nuk janë të mveshur me fuqi shtetërore, spikatën për pushtetin e dijës, moralit, drjetësisë ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, pranon se shtetet e Quint-it me presion e detyruan Qeverinë që të japë dorëheqje

Ish-kandidati i AAK-së për kryeministër, Ramush Haradinaj bën të ditur se liron ulësen e deputetit në Kuvendin e Kosovës

Kryeministri, në detyrë, Ramush Haradinaj, duke folur rreth tarifës 100 për qind të vënë ndaj produkteve serbe, tha se shtetet e Quint-it me presion e detyruan Qeverinë që të japë dorëheqje. Haradinaj, i cili në një konferencë për media në fund të korrikut dha dorëheqje me arsyetimin se është ftuar ...

Më shumë...

Kathimerini: Nënë Tereza kishte lidhje të fshehta me regjimin e Enver Hoxhës dhe financime të dyshimta

Kathimerini: Nënë Tereza kishte lidhje të fshehta me regjimin e Enver Hoxhës dhe financime të dyshimta

Shenjtërimi i Nënë Terezës dhe procedurat e nisura nga Vatikani për shenjtërimin e kardinalit, Stepinac, kanë zgjuar ndjeshmëri në qarqe jo vetëm fetare dhe mediatike, por edhe politike në Ballkan. Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se Patriarkana Ekumenike e Stambollit ka reaguar ashpër, po ashtu edhe Beogradi. Në një lëvizje simbolike ...

Më shumë...

AKR në Ferizaj, ka mbajtur takimin me strukturat e degës

AKR në Ferizaj, ka mbajtur takimin me strukturat e degës

Aleanca Kosova e Re, dega në Ferizaj, sot ka mbajtur takimin me strukturat e degës, në të cilin u rikonfirmuar që AKR në Ferizaj mbetet e unifikuar dhe e fuqishme. Gjatë këtij takimi, koordinatori i degës, Ibrahim Hyseni, deklaroi që Aleanca Kosova e Re, dega në Ferizaj, është e gatshme ...

Më shumë...

PDK-ja në Fushë Kosovë deklaron se AAK-ja po i gënjen qytetarët e Fushë Kosovës për vende pune

PDK-ja në Fushë Kosovë deklaron se AAK-ja po i gënjen qytetarët e Fushë Kosovës për vende pune

Partia Demokratike e Kosovës, Dega Fushë Kosovë, deklaron se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është duke orkestruar një mashtrim ndaj qytetarëve të Fushë Kosovës, gjoja për vende pune e favore. Ky mashtrim i AAK-së në prag të fushatës zgjedhore është duke dështuar, pasi edhe qytetarët nuk besojnë në premtime të ...

Më shumë...

Komuna e Prizrenit me shoqatat e dala nga lufta organizon aktivitete përkujtimore në 21 vjetorit të Epopesë së Vërrinit

Komuna e Prizrenit me shoqatat e dala nga lufta organizon aktivitete përkujtimore në 21 vjetorit të Epopesë së Vërrinit

Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me OVL e UÇK-së dhe shoqatën e Familjeve të Dëshmorëve dhe Invalidëve të UÇK-së organizon aktivitete përkujtimore për nder të 21 vjetorit të Epopesë së Vërrinit. Agjenda e aktiviteteve: 1 shtator, e diel 10:00 – Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë 11:00 – Homazhe ...

Më shumë...

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – Shtator

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – Shtator

Më 1 shtator të vitit 1888 lindi në Prishtinë, Ahmet Gashi, gjeograf dhe historian shqiptar, “Mësues i Popullit”, profesor, autor tekstesh shkollore dhe veprimtarish të tjera arsimore e pedagogjike. Mësimet e para i mori në vendlindje në gjuhën turke. Studioi në Universitetin e Stambollit ku u diplomua për histori e ...

Më shumë...

Zyrtari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, u emërua përfaqësues i posaçëm për Ballkanin

Matthew Palmer thotë se qëllimi tij është të ulë në tryezën e bisedimeve Kosovën dhe Serbinë

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, e ka emëruar zyrtarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, përfaqësues të posaçëm për Ballkanin. Palmer do të marrë pjesë në Forumin strategjik të Bledit në rolin e ri që më 1 shtator, kurse më vonë do ta përfaqësojë SHBA-në në ...

Më shumë...

Ka kaluar afati ligjor i partive politike për paraqitjen e aplikacionet në KQZ lidhur me koalicionet parazgjedhore

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve konstaton se tashmë gjithçka është gati për ditën e zgjedhjeve që do të mbahen me 6 tetor

Ka kaluar afati ligjor, i paraparë për  partitë politike, të cilat  do duhej t’i paraqisnin aplikacionet e tyre në KQZ, për t’i zyrtarizuar koalicionet parazgjedhore, për zgjedhjet e 6 tetorit. Në KQZ janë zyrtarizuar katër koalicione parazgjedhore. AAK-PSD, NISMA-AKR-PD, Koalicioni Vakat i partive boshnjake si dhe Partia Demokratike Progresiste dhe ...

Më shumë...

Edhe pse kryetari i Vetëvendosjes i bëri shumë koncesione LDK-së për koalicion parazgjedhor, ajo e refuzoi ofertën

LDK dhe Vetëvendosje bojkotojnë takimin për dialogun të ftuar nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Ndërkaq, përkundër përpjekjeve të pandërprera mes dy partive të mëdha LDK-LVV, për një koalicion të mundshëm parazgjedhor, kjo gjë nuk ndodhi, sepse LDK-ja refuzoi këtë koalicion parazgjedhor, edhe pse kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti i bëri koncesione LDK-së me qëllim për lidhjen e një koalicionin parazgjedhor. LDK-ja ka deklaruar se ...

Më shumë...