kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 31)

Ahmet Qeriqi

Dr. Rexhep Qosja: Pse dhe si jetojmë në një kohë të krizës së vlerave?

Rexhep Qosja

Me 25 shtator 2019 filloi fushata e zgjedhjeve të parakohshme që do të mbahen me 6 tetor. Në të vërtetë me 25 shtator filloi fushata e ligjshme e caktuar prej kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, por fushata e jashtëligjshme filloi një ditë mbasi kryetari e shpalli vendimin për mbajtjen e ...

Më shumë...

Ditën e tetë të fushatës zgjedhore Partia Demokratike e Kosovës e ka nisur në qytetin e Gjakovës

Ditën e tetë të fushatës zgjedhore Partia Demokratike e Kosovës e ka nisur në qytetin e Gjakovës

Ditën e tetë të fushatës zgjedhore Partia Demokratike e Kosovës e ka nisur në qytetin e Gjakovës. Nga Gjakova kandidati për kryeministër, Kadri Veseli i ka  thënë kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa se edhe ai duhet të gëzohet kur Amerika  dërgon përfaqësuesit e saj në Kosovë, pasi sipas tij kjo ...

Më shumë...

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj, ka mbajtur një tubim elektoral në Drenas

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj, ka mbajtur një tubim elektoral në Drenas

Kandidati për kryeministër nga koalicioni AAK-PSD, Ramush Haradinaj, ka mbajtur një tubim elektoral në Drenas, ku ka folur në lidhje me atë se çfarë parasheh programi i tij qeverisës. Haradinaj ka thënë se e kanë filluar kalkulimin financiar për shtesat për fëmijë, për sigurimet shëndetësore, si dhe u ka treguar ...

Më shumë...

KPM fton të licencuarit të vazhdojnë të kontribuojnë me profesionalizëm në mbulimin e procesit zgjedhor

KPM-ja

Komisioni i Pavarur për Media (KPM) fton të licencuarit e KPM-së të vazhdojnë të kontribuojnë me profesionalizëm në mbulimin e periudhës së mbetur të procesit zgjedhor, duke pas parasyshrëndësinë e raportimit të drejtë dhe të p aansheëm dhe ndikimin e drejtpërdrejtë në forcimin e demokracisë në vendin tonë.Deri në përfundim ...

Më shumë...

Valdrin Lluka: AKR-ja do të themelojë Agjencinë e Eksporteve të Kosovës

Ministri Lluka

Kandidati për deputet nga radhët e Aleancës Kosova e Re, Valdrin Lluka ka bërë të ditur se AKR do të themeloj Agjencinë e Eksporteve të Kosovës. Lluka përmes një postimi në facebook ka shkruar gjithashtu se kjo Agjenci do të jetë e vet qëndrueshme, “AKR do të themeloj Agjencinë e ...

Më shumë...

PDK në Fushë Kosovë kurrë nuk ka përdorur gjuhë të urrejtjes në baza etnike

Partia Demokratike e Kosovës

Dega e Partisë Demokratike në Fushë Kosovë reagon ndaj një të pavërtete në Raportin e Demokracisë në Veprim, ku thuhet se PDK-ja në Fushë Kosovë ka përdorur gjuhë të urrejtjes në baza etnike. Dega e PDK-së asnjëherë nuk ka përdorur gjuhë të urrejtjes ndaj askujt e aq më pak në ...

Më shumë...

Doli në dritë libri, “Atdheu dhe poeti”, i autorit, Martin Çuni

Doli në dritë libri, “Atdheu dhe poeti”, i autorit, Martin Çuni

Libri më i ri i shkrimtarit, poetit, publicistit  dhe veprimtarit, Martin Çuni, (i cili po vazhdon ta pasurojë literaturën tonë me vepra të arrira letrare artistike e dokumentare), i titulluar, Atdheu dhe poeti, i përket krijimtarisë së pas luftës, të autorit, në periudhë e rikthimit në Gjermani, ku ka zhvilluar ...

Më shumë...

Limaj: zgjedhjet e 6 tetorit nuk janë thjeshtë zgjedhje të radhës, por janë zgjedhje të një rëndësie të veçantë

Fatmir Limaj përmes një letre drejtuar KQZ-së, arsyeton pse duhet të ketë rinumërim të votave në nivel të vendit

Kandidati për kryeministër nga Koalicioni: Nisma AKR-PD, Fatmir Limaj, ka thënë se zgjedhjet e 6 tetorit nuk janë thjeshtë zgjedhje të radhës, por janë zgjedhje të një rëndësie të veçantë të cilat mund të përcaktojnë të ardhmen e vendit për disa dekada. Vendin e presin tema shumë të rëndësishme të ...

Më shumë...

PDK-ja nuk do t’i ngarkojë bizneset me asnjë tatim të ri ka thënë kryetari i kësaj partie, Kadri Veseli

PDK-ja nuk do t’i ngarkojë bizneset me asnjë tatim të ri ka thënë kryetari i kësaj partie, Kadri Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe kandidati për kryeministër, Kadri Veseli, ka thënë se nëse kjo parti do t’i fitojë zgjedhjet e 6 tetorit, asnjë biznes në Kosovë nuk do të ngarkohet me tatim të ri dhe se nuk do t’i rrisë tatimet ekzistuese. “Me vetiniciativën e tyre, me ...

Më shumë...

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, është zotuar se vetëm edhe pak ditë e ndajnë nga fitorja në zgjedhjet e 6 Tetorit

Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, është zotuar se vetëm edhe pak ditë e ndajnë nga fitorja në zgjedhjet e 6 Tetorit

Para mijëra simpatizantëve të komunës së Besianës, kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministre, Vjosa Osmani, është zotuar se vetëm edhe ditë i ndajnë nga fitorja. “Ju e dini shumë mirë që kur e kam dhënë besën, kurrë nuk e kam shkelë atë besë. Kurrë koalicion me PDK-në. Kurrë ...

Më shumë...

Sh. Totaj: PDK-ja si parti politike është krijuar mbi bazën e sakrificës dhe roli i saj ka qenë në interes të Kosovës

Sh. Totaj: PDK-ja si parti politike është krijuar mbi bazën e sakrificës dhe roli i saj ka qenë në interes të Kosovës

Në ambientet e SHFMU “Emin Duraku” në Prizren,  në prani të qindra anëtarëve dhe simpatizantëve, Shaqir Totaj, në cilësinë e kryetarit të degës së PDK-së, shefit të Shtabit Zgjedhor dhe njëherësh si kandidat për deputet në Parlamentin e Kosovës, në mes tjerash tha” PDK-ja si parti politike është krijuar mbi ...

Më shumë...

Nenad Rashiq, është politikani i parë dhe i vetëm serb që ka kandiduar për kryeministër të Kosovës në zgjedhjet e 6 Tetorit

Nenad Rashiq, është politikani i parë dhe i vetëm serb që ka kandiduar për kryeministër të Kosovës në zgjedhjet e 6 Tetorit

Bartësi i listës së koalicionit “Liria”, subjekt ky politik garues për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë, Nenad Rashiq, është politikani i parë dhe i vetëm serb që ka shpallur kandidaturën për kryeministër të vendit. Siç thotë ai në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kjo ...

Më shumë...

Shtatorja e Ahmet Zogu, në Tiranë, e vendosur në vitin 2012 nga Sali Berisha, është mbushur me shkrime kundër tij

Shtatorja e Ahmet Zogu, në Tiranë, e vendosur në vitin 2012 nga Sali Berisha, është mbushur me shkrime kundër tij

Shtatorja e Ahmet Zogu, në Tiranë, është mbushur me shkrime kundër tij   nga persona ende të paidentifikuar. Në bazën e statujës janë vendosur shkrime me ngjyrë kundër figurës së Ahmet Zogut. “Poshtë tradhtari”, “Spiun i serbit”. Pastaj kërkohet që në Tiranë në vend të tij të vendosen statujat e Ismail ...

Më shumë...

Sot në ambientet e Bibliotekës Kombëtare u përurua libri: “Kusari” i shkrimtarit nga Katari, Abdulazis Al Mahmud

Fatmir Limaj, ka thënë se zgjedhjet e 6 tetorit nuk janë thjeshtë zgjedhje të radhës, por janë zgjedhje të një rëndësie të veçantë

Sot, në ambientet e Bibliotekës Kombëtare u përurua libri: “Kusari” i shkrimtarit nga Katari, Abdulazis Al Mahmud, i cili trajton  motive të luftëtarëve shqiptarë në botën arabe në shekullin 19-të. Përurimi e këtij romani, që ishte kthyer në bestseler, dhe që përjetoi shtatë ribotime dhe u përkthye edhe në gjuhën ...

Më shumë...

Aleanca Kosova e Re, në kuadër të aktiviteteve të fushatës parazgjedhore, mbajti tubim me qytetarë në Vushtrri

Behxhet Pacolli

Në praninë e shumë qytetarëve e përfaqësuesve të AKR-së, nënkryetarja e degës së AKR-së në Vushtrri, Arta Haxhaj, ka thënë se AKR-ja në Vushtrri ka bërë gjithmonë punë të përkushtuara, duke treguar mobilizim i cili ka rritur besimin e qytetarëve në AKR-në dhe presidentin Pacolli si lider, me sukseset e ...

Më shumë...

Veteranët e UÇK-së, në Lipjan, mbështesin Kadri Veselin për kryeministër dhe Valon Grabovcin për deputet

Veteranët e UÇK-së, në Lipjan, mbështesin Kadri Veselin për kryeministër dhe Valon Grabovcin për deputet

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Adem Grabovci është takuar me veteranët e UÇK-së në Lipjan Grabovci ka thënë se në këtë takim ka marrë mbështetje për Kadri Veselin për kryeministër dhe Valon Grabovcin për deputet. “Edhe veteranët e UÇK-së në Lipjan, fuqishëm në mbështetje të kryeministrit në ardhje, Kadri ...

Më shumë...